Scorpion HKII-2221-10

Jak nie podepniesz to nie zaiskrzy.
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1534
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 106 razy
Podziękowano: 117 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 9 sie 2024, o 17:12

Hejka,

Pany, mam w Tarocie 450 taki silnik: Scorpion HKII-2221-10 https://www.scorpionsystem.com/catalog/ ... K-2221-10/ i do tego regulator jakiś żółty YEP 60A.
Latam tym na pakietach 3S 2200 już ładnych parę lat (z 10 pewnie nawet już by się zebrało) i tak się zastanawiam, czy nie spróbować zapodać tu pakietów 4S, które mam akurat do równoległego hobby (2200mAh, 2 z nich to XTrony - powinny pociągnąć helika bez problemu raczej) - bo ten regiel to jest 2-6S, a silnik z tego co widzę ma w opisie producenta max 4S (!).

I tak się zastanawiam - czy to ja przegapiłem może tę możliwość i latałem jak głupi na 3S cały czas (nie wiem czemu ten mój Scorpion przedstawił mi się jako absolutny max. 3S)? Czy to może Scorpion wypuścił później wersję tego silnika na 4S o takim samym oznaczeniu (raczej chyba nikt tak nie robi)?

Próbować ten 4S czy jest szansa, że coś sobie upalę?
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Psychol
Elita forum...
Posty: 543
Rejestracja: 28-03-2015
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 37 razy

Postautor: Psychol » 9 sie 2024, o 20:28

Jeżeli przełożenie będzie sobre do 4S to powinno śmigać. Jeżeli masz przrłożenie które na 3S powoduje grzanie się ailnika to na 4S go upalisz. Generalnie więcej wat taki silnik niż da, to nie da, więc trzeba na to zwrócić uwagę żeby go z dymem nie puścić.

Podobnie jak z samolotami, niektóre modele wychodzą na 3S, ale działają na 4S z mniejszym śmigłem.
Lataj nisko i powoli... tak mi mowili.
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1534
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 106 razy
Podziękowano: 117 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 10 sie 2024, o 11:49

Dzięki. Na najbliższym lataniu obadam delikatnie czy się grzeje. Teraz chyba nie grzeje się nadmiernie, ale zapasowych pinionów o różnych ilościach zębów powinienem trochę mieć, więc w razie czego poeksperymentuję ;-)
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7292
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 632 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 11 sie 2024, o 15:24

10-letnie pakiety pewnie już dawno nie mają takiego kopa żeby te testy były miarodajne.

Ja bym zmienił zębatę, ładował 4S i cieszył się z odzyskanej mocy :mrgreen:
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1534
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 106 razy
Podziękowano: 117 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 11 sie 2024, o 16:45

Nie no, pakiety mam sporo młodsze ;-) najstarszy mój Quantum 3S do tego helika może ma z 5 lat. Te 4S mają 2 sezony na razie.
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1534
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 106 razy
Podziękowano: 117 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 14 sie 2024, o 07:59

Polatałem kilka razy na 4S - silnik trochę się grzeje, ale w sumie nie wiem czy jakoś mocno bardziej niż na 3S. Na wszelki wypadek zmniejszyłem pinion z 11 na 10. Po locie skorpion jest gorący - ale nie ma różnicy czy kręcił 1 minutę, czy 4, no i palec można na nim potrzymać, więc zakładam, że to taka po prostu scorpionowa temperatura pracy. Zresztą mam porównanie z innym scorpionem w 700-cie i tam po locie też się grzeje mocno (czasem trudno nawet tego palucha utrzymać) i latam tak już pare lat i jest OK. Zostawię na razie tak jak jest i polatam trochę na 4S i poobserwuję.

Martwi mnie jednak coś innego, może ktoś podpowie (może to jest związane z silnikiem), w sumie ten objaw mam już od jakiegoś czasu i nie zależy specjalnie czy jest 3S czy 4S.
Mianowicie słychać lekkie klękanie obrotów gdy helik jest na plecach. Przydychanie jest wyraźne gdy dodaje się mocno ujemnych kątów (gdy jest się na plecach), albo gdy wychylona jest na maksa tarcza w którąs stronę (czyli podczas robienia obrotu w osi AIL lub ELE).
Dodanie mocno kątów dodatnich (gdy model jest płozami do dołu) nie powoduje takiego objawu.
Lot po ósemce płozami do dołu "brzmi" w miarę normalnie, ale jak już ósemka na plecach to słychać i czuć, że idzie trochę ciężej.
Zastanawiam się czemu tak się dzieje. Pewnie przysiąde do tego mocniej już pod koniec sezonu, ale na wiosnę przejrzałem ogólnie mechanikę - nie ma za bardzo żadnych oporów zależnych od położenia modelu. Sprawdziłem onewaya - ale wydaje się chodzić tak samo w każdej pozycji.
Silnik nie ma jakiegoś chrobotania ani luzu (w sensie, że dzwonek nie chodzi na boki czy góra-dół).
Nie mam już drugiej 450-tki, bo zamieniłbym je na chwilę silnikami i sprawdził czy to coś z silnikiem czy z mechaniką.
Mam w sumie inny silnik Tarota na 3S - może na chwilę go wsadzę i się przelecę parę razy i zobaczę czy jest poprawa.
Miał ktoś kiedyś takie coś?
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7292
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 632 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 sie 2024, o 08:04

Jesteś pewien że nie masz za dużych ujemnych kątów?

Na minusie zawsze bardziej słychać łopaty, bo aerodynamicznie kłócą się z belką i kabinką.

Jaki governor?
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1534
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 106 razy
Podziękowano: 117 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 14 sie 2024, o 13:24

Gova nie ma żadnego, tam jest zwykły ESC Dualsky 60A.
Kąty ustawiałem symetrycznie, ale w sumie sprawdzę w wolnej chwili.
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7292
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 632 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 sie 2024, o 14:25

Odpal GOVa z FBLa i będziesz miał temat załatwiony.
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1534
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 106 razy
Podziękowano: 117 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 14 sie 2024, o 15:30

W tym tarocie jest AR7200BX ;-) nie ma to GOVa z tego co kojarzę.
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC

Wróć do „Silniki elektryczne i akcesoria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości