Nadajniki, odbiorniki - pytania, wybory, dyskusje...

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 lip 2021, o 14:59

No w kwestii androida to powiem tak: JAkiś czas temu Artja sobie kupić NX cosia i tego samego wieczora napisał do mnie maila z aparatury.
Moja pierwsza myśl: blać, ten świat jest posrany... zmierza w złą stronę... mam złe przeczucia... to nie może skończyć się dobrze...
Moja druga myśl: Nie no aikus, nie bądź takim betonem... może to nie takie złe...
Trzecia myśl - po świadkowaniu kilku wydarzeniom związanym np. z tym jak długo ta apka się przełącza albo odpala, jak długo w niej trwa zmiana modelu: E... blać... Do póki mam wybór - nie chcę takiej apki i mam nadzieję, że nie dożyję czasów, kiedy będę musiał.
Czwarta myśl - po przeczytaniu tego (niniejszego ) wątku i tego: viewtopic.php?f=174&t=10464&start=20 : Ufff, jak to dobrze wiedzieć, że to nie cały świat pojebało. Że to tylko jak zwykle Spektrum... miewa głupie pomysły. Spoko. Kwestia czasu. Trzeba poczekać aż kiedyś przez jakiś taki pomysł wypierdoli się w końcu tak, że zniknie z rynku raz na zawsze i gitara gra.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 9 lip 2021, o 08:37

kubacki pisze:Ja mam spektrum NX10 i póki co nie narzekam,chyba ze dla ciebie musi mieć androida no to nie dla ciebie NX10
Seria NX nie jest na Androidzie?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2058
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 9 lip 2021, o 12:12

Raczej nie ma poprwiony soft z serii DX
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 10 lip 2021, o 10:04

Ramotny pisze:Seria NX nie jest na Androidzie?


Na androidzie jest IX12, IX20, IX20SE

NX posiada rozbudowany soft z serii DX o łączność Wi-Fi, wgrane ustawienia modeli firmy Eflite, i parę innych jednym słowem zbytecznych pierduł.
Zarówno seria NX jak i DX jest kompatybilna z technologią Spektrum SMART.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 11 lip 2021, o 06:56

oki188 pisze:
Ramotny pisze:Seria NX nie jest na Androidzie?


Na androidzie jest IX12, IX20, IX20SE

NX posiada rozbudowany soft z serii DX o łączność Wi-Fi, wgrane ustawienia modeli firmy Eflite, i parę innych jednym słowem zbytecznych pierduł.
Zarówno seria NX jak i DX jest kompatybilna z technologią Spektrum SMART.
Dzienks

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Hajcu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 25-09-2020
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Hajcu » 8 paź 2023, o 19:26

Trochę o nadajnikach zostało już napisane, ale nie znalazłem nigdzie jeszcze odpowiedzi, które pomogłyby mi podjąć klarowną decyzję.

Czy warto dziś przesiadać się z klasycznego systemu na OpenTx lub Edge Tx?

Obecnie mam w hangarze 5 latających helików od OMP M2 po siedemsetę, wszystkie obsługiwane przez Hitec Aurora 9X na odbiornikach Optima 9 lub Maxima SL (SL to na Sbus).

Ponieważ Optima 9 łączy się do Braina po PPM (w sensie, że wszystkie kanały mają swoje oddzielne kable), to wyklucza użycie gova z FBL i wymusza obcięcie jednego z kanałów (setup, gain lub rescue). W związku z tym planuję wymianę wszystkich odbiorników na wersje SL. Brakuje mi dwóch, dziś to koszt ok 200 zł/szt i trzeba ściągać z Austrii. Ten ruch pozwoliłby mi na ujednolicenie całego układu logicznego na aparaturze we wszystkich modelach.

Jednak jakiś czas temu pojawiła mi się myśl, czy to nie czas przejść na bardziej współczesny system. Myślałem nad FrSky X20S Tandem, ale raz, że to Ethos, a nie OTx lub ETx, a dwa, cena dziś podskoczyła znacznie. Myślałem o Radiomaster Tx16, ale Pan Szampan, który zaszczepił mi ideę tego nadajnika na Regułach niedawno kategorycznie odradzał jej zakupu na grupie FB. Jeżeli nie te dwie opcje to w co dziś warto iść?

Jakie są ewentualne profity z przejścia na otwarty soft? OK, telemetria, mAh wyssane z pakietu itp. Można np. grzebać w ustawieniach Braina z poziomu nadajnika?
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 824
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 paź 2023, o 19:45

Hajcu pisze:Myślałem o Radiomaster Tx16, ale Pan Szampan, który zaszczepił mi ideę tego nadajnika na Regułach niedawno kategorycznie odradzał jej zakupu na grupie FB.

To mnie zaciekawiło. A mógłyś przytoczyć argumenty?

Mnie po raz drugi FB zablokował fikcyjne konto i już nie mam ochoty się z nimi bawić w kotka i myszkę.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Hajcu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 25-09-2020
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Hajcu » 8 paź 2023, o 19:55

Słowo w słowo nie przekleję, bo prawa autorskie itp. Ale z grubsza chodziło o loterię co do jakości wewnętrznego modułu 4in1 oraz ogólną jakość wykonania.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 paź 2023, o 20:06

Prawda autorskie czyje i do czego??
Hajcu... Ty nie daj sobie wciskać tej wszechpowszechnej sraczkociemnoty, a co gorsza nie propaguj jej jako czegoś słusznego w jednym z ostatnich miejsc które są od tego syfu wolne!
:nono: :nono: :nono:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 paź 2023, o 21:01

Hajcu pisze:Jakie są ewentualne profity z przejścia na otwarty soft? OK, telemetria, mAh wyssane z pakietu itp. Można np. grzebać w ustawieniach Braina z poziomu nadajnika?


To można zrobić używając praktycznie każdego nadajnika który nie jest totalnym zabytkiem. Telemetria i integracja z FBLem (nie tylko z Brainem) nie są zarezerwowane dla OpenTX czy Ethosa.

Odpal sobie w sofcie Brainowym kartę z manualami i poczytaj ten dotyczący telemetrii
Awatar użytkownika
Hajcu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 25-09-2020
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Hajcu » 8 paź 2023, o 21:50

Jakie prawa autorskie, dawaj tu wszystko jota w jotę! :D

Aikus, to był taki skrót myślowy. Nie chcę się posługiwać czyimiś argumentami, bo zaraz będzie, że trzeba rozwinąć, bronić racji itd. A ja tu tylko po opinię zapukałem ;)
Zresztą, jest i Kamil tutaj na forum, więc zamiast wyciągać mu z ust jego własne słowa wolałbym oddać mu głos w tej sprawie.

Maciej, myślałem, że tego typu funkcje są zarezerwowane dla specjalnych zestawów pokroju Vcontrol, chętnie poczytam o tym więcej.

Natomiast nadal jestem ciekaw, na jakich systemach się dzisiaj lata i jakie funkcje to może wnieść ponad moją wysłużoną Aurorę.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 824
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 paź 2023, o 21:54

Hajcu pisze:Maciej, myślałem, że tego typu funkcje są zarezerwowane dla specjalnych zestawów pokroju Vcontrol, chętnie poczytam o tym więcej.

Graupnerowski HoTT bez problemu to ogarnia :)
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Hajcu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 25-09-2020
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Hajcu » 8 paź 2023, o 21:55

Czyli jednak w temacie aparatur RC zostałem daleko w tyle :shock:
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 824
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 paź 2023, o 22:45

Zerknąłem, tak na szybko, jak wygląda sytuacja z Hitec w kontekście telemetrii z Braina, bo sam kiedyś byłem napalony na Aurorę 9x.
I generalnie Brain ogarnia połączenie jednym kablem z odbiornikami Hitec i to jest właśnie sbus, ale o tym wiesz. Gorzej z telemetrią, bo dwukierunkową transmisję obsługuje tylko seria Optima i już miałem pisać, że pozamiatane, ale widzę coś takiego jak Optima SL. Więc może się da?

Chyba, że potrzebujesz pretekstu do zmiany systemu, to można wspomnieć, że im dłużej pozostaniesz przy Aurorze, tym bardziej straci na wartości, a Tobie trudniej będzie zdobywać nowe odbiorniki (ja takie rozkminy mam z Graupnerem).

A co się tyczy systemów otwartych, to też chętnie posłucham opinii doświadczonych użytkowników :)
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 paź 2023, o 23:23

Ja sobie bardzo cenię, ale zdaję sobie sprawę z tego że nie każdy może chcieć się w to wgryzać. Ale też nie ma co demonizować - IMO każdy kto wie jak działa "zwykly" nadajnik to wie czego będzie chcieć od OpenTxa i zwyczajnie to zrobi. Raczej nie polecałbym tego na sam początek.

Mnie ileś lat temu skusiła przede wszystkim cena i telemetria. Latałem na Futabach i wówczas przejście na system telemetryczny Futaby wiązałoby się z wpakowaniem sporo ponad 10k w nadajnik, odbiorniki i czujniki.

A zostałem bo przypasowała mi otwartość, skrypty i kompatybilność.

Hi-Tec chyba dość dawno już został w tyle - nawet samolociarzy jakoś nie widać już z tym sprzętem.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 9 paź 2023, o 07:57

Hajcu pisze:Słowo w słowo nie przekleję, bo prawa autorskie itp. Ale z grubsza chodziło o loterię co do jakości wewnętrznego modułu 4in1 oraz ogólną jakość wykonania.


To bardzo popularne nadajniki zwlaszcza w srodowisku droniarzy - gdzie jakby nie patrzec, czesto lata sie na duzo wieksze odleglosci niz my swoimi helikami. Jakos nie wpadlem na doniesienia o tym zeby modele/drony spadaly z nieba albo ogolnie o problemach z nadajnikami (a sledze na YT kilka bardzo aktywnych osob w tym srodowisku). Ja też rozwazam przejscie z apki flyskya na boxera od radiomastera.
Awatar użytkownika
Lukasz
Stały bywalec...
Posty: 182
Rejestracja: 12-02-2019
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Lukasz » 9 paź 2023, o 09:33

Ale droniarze chyba lataja na ELRS ktory jest open-source i to inna bajka, to modul 4in1 budzi watpliwosci?
--
Oxy 2, Devil 420, Specter 700, Spektrum DX8e, EVPEAK CD3, ISDT T8 MAX, >>> RC photos <<<
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 9 paź 2023, o 09:46

Hajcu pisze:Jakie prawa autorskie, dawaj tu wszystko jota w jotę! :D


Owszem.
Zasłanianie się prawami autorskimi przybiera coraz częściej postać dokładnie taką samą jak zasłanianie się RODO.
Nie chcesz komuś czegoś załatwić to mówisz, że nie, bo RODO i chvj.
Każdy przez te cztery magiczne literki ma mózg już tak wyprany, że jak tylko je zobaczy albo usłyszy to na pewno kolejnego pytania nie zada.
(to oczywiście błąd, bo w 99% przypadków wystarczy zadać JEDNO proste pytanie: Która dokładnie dyrektywa RODO powoduje, że nie można tego i tego? - wtedy druga strona zaczyna się pocić, bo okazuje się, że o RODO wie tyle, żę ... RODO.
... ale rzeczywistość wygląda tak właśnie, żę tego jednego pytania już nie zadaje 99% ludzi :dk: )



Hajcu pisze:Nie chcę się posługiwać czyimiś argumentami, bo zaraz będzie, że trzeba rozwinąć, bronić racji itd.


Problem w tym, że właśnie zaczynasz to robić.
Gdybyś zacytował słowo w słowo, podał autora i źródło - tego problemu byś nie miał.


Carson pisze:To bardzo popularne nadajniki [...]Ja też rozwazam przejscie z apki flyskya na boxera od radiomastera.



Gdyby nie fakt, że dopiero co (jakieś dwa sezony wstecz) kupiłem sobie nową apkę, a kupowałem ją raczej "na szybko" bo poprzednia raczyła była przestać działać, i jest to Futaba.... Gdybym kupował apkę dziś, albo nawet dwa lata temu, ale wiedział to co wiem dziś, to byłby to na 100% Radiomaster.
Tyle na szybko, ogólnie i wysokopoziomowo w kwestii meritum z mojej strony.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 paź 2023, o 10:00

I jakie do tego odbiorniki?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 9 paź 2023, o 10:46

Tego jeszcze nie wiem:) Zapytałbym jeszcze raz Kamilosa na czym on lata i zrobił tak jak On ma. Bo ma dobrze.


To co mi się tutaj nasuwa, to, że Kamilos zaczyna mieć jakieś obawy dotyczące czy to Radiomastera czy to modułów TX, ze względu na ... nazwijmy to ogólnie kaliber modeli za jakie się zabiera (na chwilę obecną AFAIK heli klasy 700 to największe czym lata, ale to jest dopiero początek drogi)...
Więc ... jego obawy są powiedziałbym uzasadnione.

Ja, jak sobie latam max 2,5 metrowymi piankami, albo heli klasą 550; Radiomaster, oraz dowolny TX, w miarę sensownie obmacany, obstukany i obtestowany będzie wystarczająco dobry.

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron