Nadajniki, odbiorniki - pytania, wybory, dyskusje...

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 15 cze 2013, o 01:10

Co do Aurory - poczytaj ten artykuł.
Poza tym jeżeli już to Aurora 9 miała poważny problem z opóźnieniami w reakcji przez tą cholerną telemetrię. W samolocie tego tak nie czuć, ale w heliku już tak. W 9X wsadzili dwa procki i zwiększyli rozdzielczość, więc powinno być lepiej.
Co do Spectrum - nie latam to nie powiem za dużo, ale i tak nie lubię tych głupich satelitek. Poza tym poprzednie modele miały kiepski zasięg a wszystkie poważne problemy z błędami w sofcie.
Co do Futaby - mam jedną z najlepszych T8FG 2,4 z systemem FASST i sobie bardzo chwalę. Mam 14 kanałów, wszystkie ustawialne. Jedynie nie mam spowalniacza serw, ale to pikuś. Więc jak widać każda sroka swój ogonek chwali :grin2:

Teraz musisz odpowiedzieć sobie na pytanie - do czego ci ta apka? Bo żadną 2,4 GHz nie polatasz za przeszkodami. Zasięg? Czy 1,5 km styka? Bo jeżeli nie to tylko FRSky.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 15 cze 2013, o 07:36

po cichu zaczynam sobie ostrzyć ząbki na futabkę. :mrgreen:
w sieci nikt zlego slowa o tej marce nie powiedzial... co do zasiegu 1.5 km to sporo przeciez jest, pod warunkiem ze jest on "gwarantowany", bo np spektrum w okolicach 400 metrow potrafi zgubic helika. nie testowalem zasiegu spektrum wiec pewny nie jestem ale w sieci kilka osob sie pożaliło... frsky niby fajowo z zasiegiem wyglada ale czy do helikow sie nadaje? latając hexą np w mieście, dookoła jakiejś kamienicy gdzie powietrze az geste jest od roznych sygnałow frsky sie sprawdzi? czy w takiej sytuacji lepiej poradzi sobie futabka z 2,4 ghz? a w razie utraty sygnalu to przeciez gps ma zaprowadzic hexe do domciu... fpv bardzo jest kuszące ale loty na kilka kilometrow są zbyt malo legalne i troche niebezpieczne, zwłaszcza tu w belgii. pojawiają sie ciche dyskusje o calkowitym zakazie fpv, jak w usa(niektore stany).
pozostaje tylko zapytac czy jest mozliwe np do futaby 8fg zastosowac modul nadawczy frsky? to tak przyszlosciowo... :roll:

udalo sie zgromadzic fajny material w tym wątku, fajnie sie czyta takie porownania a nie jest latwo cos takiego wygooglać.
dzięki i pozdrawiam!!!
:nw: :thumb:
Awatar użytkownika
maczar
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 70
Rejestracja: 11-10-2010
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: maczar » 15 cze 2013, o 08:22

@Neomutant : spektrum ma mozliwosc zaprogramowania fail save dla serw. Odbiornik zapamietuje te pozycje podczas bindowania z apka, wiec ustaw ssobie wszystko na apararurze tak jak bys chcial miec w tryvie failsave i przebinduj jeszcze raz odbiornik :) tadamm ;)
KDS 700FBL Innova | Trex 450 PRO BeastX | JR DSX11
radiomodels.com.pl pilot
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 15 cze 2013, o 08:36

crash pisze:co do zasiegu 1.5 km to sporo przeciez jest, pod warunkiem ze jest on "gwarantowany", bo np spektrum w okolicach 400 metrow potrafi zgubic helika. nie testowalem zasiegu spektrum wiec pewny nie jestem ale w sieci kilka osob sie pożaliło...

W takim razie jak wytłumaczysz 3km zasięgu Dx-8 mki w trybie DSMX na 1 satelitce wszystko stock. hmm? (może od przekładania satelitki pomiędzy odbiornikami tak rozwalili sobie któryś z kabelków że raz im działało raz nie, ja już 2 razy wymieniałem kabelek z tego powodu) (albo co gorsze nadajnik FPV Video mieli na 2.4Ghz)

ps : tu jest napisane o co trzeba zadbać żeby to uzyskać.




maczar pisze:@Neomutant : spektrum ma mozliwosc zaprogramowania fail save dla serw. Odbiornik zapamietuje te pozycje podczas bindowania z apka, wiec ustaw ssobie wszystko na apararurze tak jak bys chcial miec w tryvie failsave i przebinduj jeszcze raz odbiornik :) tadamm ;)


Spoko dzięki, faktycznie jest taka opcja :) jak tylko uda mi się ustawić autopoziomowanie heli w IKon-nie bez driftu, to pobawię się w opcję gubienia zasięgu tak żeby heli łagodnie osiadł poziomując się :)

Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 15 cze 2013, o 23:44

Powoli Neo... Pierwsza sprawa do wyjaśnienia to te cholerne satelitki. Po co one? Dlaczego TYLKO Spectrum potrzebuje coś tam dodatkowego?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 16 cze 2013, o 07:44

Sławek, gdzie masz ustawionego holda w Futabce?
Ja mam z prawej stronie na wyższym (krótszym) przełączniku. Na dłuższym się nie da, bo jest do trenera.
Trochę to niewygodne i nie mogę się przyzwyczaić.
Tym bardziej, że latam da 2 apkach - na Futabie i na Spektrum i w Spektrum mam tam gdzie trener w Futabce. Swoją drogą lepsze rozwiązanie według mnie.
Rozebrałem nawet radyjko, żeby zamienić przełączniki miejscami, ale są na płytce, więc wyższa matematyka jak dla mnie.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 16 cze 2013, o 10:12

Gmeracz pisze:Powoli Neo... Pierwsza sprawa do wyjaśnienia to te cholerne satelitki. Po co one? Dlaczego TYLKO Spectrum potrzebuje coś tam dodatkowego?


Spectrum ma wbudowane diversity (automatycznie wybiera najmocniejszy sygnał z pośród wszystkich satelitek, a jak wszystkie są rozłaczone/uszkodzone to za pomocą swojej pojedynczej wbudowanej anteny zapewnia bezpieczne lądowanie) to praktycznie 2 a nawet 3 i więcej odbiorników w jednym (każda satelita to odbiornik).

Generalnie Anteny tego typu puszczają fale sinusową o wybranej częstotliwośći która trafia do drugiej anteny zapewniając przekazywanie sygnału, o ile anteny nie są przekręcone względem siebie o 90 stopni, w takim przypadku tracisz sporo db (jakości - mocy sygnału). Długość anteny ma bezpośredni wpływ na częstotliwość nadawania/odbierania (wzory znajdują się w pierwszym linku).

Kolejna sprawa to taka że te fale o tej częstotliwości nie potrafią penetrować, a z każdym odbiciem fala traci cześć mocy (zamontować w kabince się da, fala odbije się 5-10 razy zanim trafi do odbiornika, ale nie ma to sensu bo traci się zasięg), więc powinno montować się je z daleka od wszystkich innych kabli oraz regulatorów (ze względu na interferencje elektromagnetyczne) i bezwzględnie w taki sposób żeby ich aktywa część wystawała całkowicie po za model (jedna satelitka ma 2 anteny z czego tylko jedna jest aktywną jej częścią). W przypadku instalacji kilku satelitek powinno się instalować je możliwie jak najdalej od siebie.


Jak prawidłowo instalować w modelu satelitki spectrum lub inne anteny:
http://www.archeli.com.au/forums/showthread.php?t=136223


Info o różnych antenach:






//Edit
Jak już jesteśmy przy spectrumach to wspomnę o 2ch protokołach transmisji starszym DSM2 i nowszym DSMX
Dsmx zapewnia szybkie przeskakiwanie po dostępnych kanałach przy zapewnieniu pewności zbindowania (transmisja opiera się na Guidach - unikalnych identyfikatorach ustalanych pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem(satelitkami)). Kolejna unikalna właściwość DSMX to szybkość odnowienia połączenia w przypadku zaniku sygnału (sam miałem okazję testować ten ficzer i muszę przyznać, że to działa piekielnie szybko!)


Bez tego wszystkiego ciężko było by uzyskać taki efekt:
ps : (żadko który system potrafi działać w mocno zaszumionym paśmie)
film można przewinąć z miejsca do 3:40 tam zaczyna się akcja.

Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 17 cze 2013, o 07:24

Od prawie roku latam na Futabie T8FGS i nie mogę powiedzieć złego słowa. Używam jej i do śmigłowców i do samochodu, można bez problemu radio dopasować do różnych zastosowań.

Dla mnie dwa wielkie plusy to że można dowolnie programować wszystkie przełączniki, suwaki itd. Człowiek nie jest skazany na to co producent sobie wymyślił tylko w większości istnieje możliwość dopasowania wszystkiego pod siebie. I druga sprawa to S-BUS, dzięki temu można w dużym stopniu wyeliminować bałagan w okablowaniu.

Jak już jestem przy odbiornikach to podoba mi się też to że nie trzeba szukać miejsca na satelitki. Wystarczy ustawić dwie anteny i pozamiatane. Nie latałem nigdy na innym sprzęcie więc nie mam porównania ale przez cały ten czas nie zdarzyło się żebym stracił zasięg lub miał jakiekolwiek problemy w tej kwestii a sprzętu używam w/zaraz obok domu (ktoś o to pytał wcześniej).
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 17 cze 2013, o 15:39

w niedziele rozmawialem z właścicielem futaby 8fg. potrzymalem ją troche itd. facio złego slowa na nią nie mógł powiedzieć, mi tez bardzo sie podaba, fajnie lezy w ręku i takie tam. zdziwilem sie kiedy powiedzialem mu ze taką wlasnie chcę sobie kupic a on żebym tego nie robil! pytam o co chodzi, przecież zachwala ze dobre takie a teraz zeby nie kupować. facet mowi na to ze przeciez wyszla futaba 14sg... i to jest radio idealne, na lata...
cholera, 500 euro prawie :wall:
Awatar użytkownika
stuf
Domownik forum...
Posty: 337
Rejestracja: 23-01-2012
Lokalizacja: Sulejówek
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: stuf » 18 cze 2013, o 06:47

8FG / Aurore 9 - też będziesz miał na lata... o to podejrzewam nawet apkę Turnigy. Kwestia użytkowania.
Pozdrawiam - Andrzej

Cessna 182, inne latadła
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 18 cze 2013, o 08:34

Słyszałem opinię, że Aurora jest bardzo wolnym radiem (kwestia długości ramki) i mocno odstaje od konkurencji pod tym kątem.
Podobno da się to odczuć przy ostrym lataniu.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
stuf
Domownik forum...
Posty: 337
Rejestracja: 23-01-2012
Lokalizacja: Sulejówek
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: stuf » 18 cze 2013, o 09:46

super_mario2 pisze:Słyszałem opinię, że Aurora jest bardzo wolnym radiem (kwestia długości ramki) i mocno odstaje od konkurencji pod tym kątem.
Podobno da się to odczuć przy ostrym lataniu.

No jako że kapeć jest super precyzyjny i wymaga super oprzyrządowania nie mówiąc o prędkościach jakie osiąga mam prawo przypuszczać iż da się nim sterować tym: LINK
:vhappy:
Pozdrawiam - Andrzej

Cessna 182, inne latadła
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 18 cze 2013, o 12:40

stuf pisze:
super_mario2 pisze:Słyszałem opinię, że Aurora jest bardzo wolnym radiem (kwestia długości ramki) i mocno odstaje od konkurencji pod tym kątem.
Podobno da się to odczuć przy ostrym lataniu.

No jako że kapeć jest super precyzyjny i wymaga super oprzyrządowania nie mówiąc o prędkościach jakie osiąga mam prawo przypuszczać iż da się nim sterować tym: LINK
:vhappy:



Ma funkcje Memory + i - wiec powinnien dac rade ;)
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 23 cze 2013, o 15:19

Neomutant pisze:Spectrum ma wbudowane diversity


Każdy obecnie odbiornik dwuantenkowy ma właśnie diversity. Tyle że w Spectrum prawy wąs to antenka a lewy to przeciwwaga. Dlatego trzeba podpinać satelitkę żeby mieć dwie aktywne anteny.
W innych systemach masz obydwa wąsy aktywne i tyle - mniej okablowania, mniejsza waga a działa równie skutecznie. Nie polemizuję tu co jest lepsze czy gorsze - lubisz swoją a ja nie lubię satelitek. I tyle :grin2:

Co do nieszczęsnej Aurory - pakowanie się w starszy model gdy wyszła wersja 9X nie ma sensu. A że ta stara ma lagi to sprawdzone chociażby u HawkX-a, który akurat się z nią męczy w 700-tce i potwierdzał że model jest "gumowy". Sam z resztą robiłem testy szybko machając drągami. Tarcza po prostu nie nadążała za palcami...
Nie bez powodu wersja X ma dwa procki. No ale zaczynamy się powtarzać... :masakra:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 23 cze 2013, o 23:07

z tego co czytam to dsmx jest chyba najlepszym systemem a futaba najlepszym radyjkiem. czyli radio futaba z modulem dsmx spektruma bedzie najlepsze na swiecie (przymykając oko na satelitki...)??? hmm ;)
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 24 cze 2013, o 07:12

Hmmm, ja zawsze byłem przekonany że w ostatecznym rozrachunku DSMX i FASST sa równoważne. Z czego wynika przewaga tego pierwszego?

Swoją drogą Futaba ma jeszcze FASSTest z tym że trzeba być naprawdę bogatym lub żyć modelarstwem żeby pozwolić sobie na radio które to obsługuje.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 24 cze 2013, o 07:51

Praktycznie wszystkie systemy na 2,4 GHz to jedno i to samo. Jest jedynie różnica między DSM2 a DSMX w liczbie używanych częstotliwości. W tych wszystkich apkach siedzą te same chipy odpowiadające za transmisje radiową, a sam standard rozpraszania widma jest ten sam. Inaczej apki zakłócałyby się nawzajem.
Całe to lepszy/gorszy to jest marketing i lansowanie produktu na bardziej elitarny.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 24 cze 2013, o 08:04

yyy i można tak wączyć naraz walkere,turnigy spektruma i futabe i wszystko łądnie bangla?
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 24 cze 2013, o 08:12

shacker pisze:Praktycznie wszystkie systemy na 2,4 GHz to jedno i to samo. Jest jedynie różnica między DSM2 a DSMX w liczbie używanych częstotliwości. W tych wszystkich apkach siedzą te same chipy odpowiadające za transmisje radiową, a sam standard rozpraszania widma jest ten sam. Inaczej apki zakłócałyby się nawzajem.
Całe to lepszy/gorszy to jest marketing i lansowanie produktu na bardziej elitarny.


Zdecydowanie upraszczasz...
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 24 cze 2013, o 09:24

Upraszczam, ale do tego się sprowadza to dla zwykłego użytkownika. W Walkerę wgrywam inny soft i bang! nagle mam obsługę DSMX na tym samym sprzęcie. To jak tu mówić o jakichś wielkich różnicach. Ba mam nawet przycisk na odbiorniku 11/22 ms :banana: failsafe też jest. Jeden odbiornik z 2 długimi antenami, zamiast 2 satelitek po 1 antenie. Każdy z systemów korzysta z rozpraszania widma i skakania po częstotliwościach w celu eliminacji tych zakłóconych w danej chwili.
A większość problemów i tak jest niezależna od protokołu, tylko od ustawienia anten, albo tego, że komuś się urwała antena, ale tego nie widzi w koszulce i nagle jakiś "system" mu gubi zasięg.

Wracając do tematu apki, to protokołem bym się zbytnio nie przejmował. Liczy się jak leży w dłoniach i na co pozwala soft (ew. czy jest soft alternatywny). Inaczej mówiąc na ile jest użyteczna do danego zastosowania. Za systemem Spektrum przemawia obsługa wielu microheli (Blade), a także zintegrowany BeastX z odbiornikiem (wygoda, lżej). A sama apka jest sporo przewartościowana, ale to normalne przy wypromowanej marce.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości