Spektrum DX6 / DX7 / DX8 / DX9

Najlepszy sposób na powiększenie... anteny...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 lis 2012, o 08:25

Gmeracz pisze:Lub dodaję do lotek lekkie wychylenie steru kierunku (tak jak to się robi w realu).

Mówiłeś mi o tym na ep3, ale nie zajarzyłem chyba do końca. Dodajesz ster kierunku w tą samą stronę co lotki, żeby wzmocnić skręt, czy w przeciwną, żeby samolot skręcał bardziej na płasko?

Pytam, bo gdy stosuje drugą opcję, samolot w locie wygląda jakoś mniej realnie. Przydaje mi sę to jednak głównie w Bixlerze, który mocno traci nośność, gdy mocniej nim przechylam...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 28 lis 2012, o 09:23

miruuu pisze:
Gmeracz pisze:Lub dodaję do lotek lekkie wychylenie steru kierunku (tak jak to się robi w realu).

Mówiłeś mi o tym na ep3, ale nie zajarzyłem chyba do końca. Dodajesz ster kierunku w tą samą stronę co lotki, żeby wzmocnić skręt, czy w przeciwną, żeby samolot skręcał bardziej na płasko?
steru kierunku dodaje się w tę samą stronę co lotek żeby ogon "nie zwisał" do środka zakrętu. UWAGA! niektóre samoloty zacieśniają zakręt po dodaniu SK!
(W dawnych małych samolotach z prostymi aparaturami sterowało się wyłącznie sterem kierunku również do zmiany wysokości - wykorzystywało się efekt żyroskopowy szybkoobrotowego śmigła)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 lis 2012, o 14:42

Ramotny pisze:steru kierunku dodaje się w tę samą stronę co lotek żeby ogon "nie zwisał" do środka zakrętu
I gdzieś tutaj zaczynam się gubić... Jak skręcam lotkami, to od środka zakrętu ogon jest "odciągany" sterem wysokości. A jeśli użyję dodatkowo steru kierunku w stronę skrętu, wtedy samolot ucieka w dół (bo przy przechyleniu na bok, ster kierunku pełni częściowo funkcję steru wysokości).
Nie twierdze, że dobrze myśle. Piszę co mi w głowie siedzi, żebyś wiedział co naprostowywać :)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 28 lis 2012, o 14:59

miruuu pisze:
Ramotny pisze:steru kierunku dodaje się w tę samą stronę co lotek żeby ogon "nie zwisał" do środka zakrętu
I gdzieś tutaj zaczynam się gubić... Jak skręcam lotkami, to od środka zakrętu ogon jest "odciągany" sterem wysokości.
owszem. niemniej główną funkcją steru wysokości nie jest wykonywanie skrętu czyli "odciąganie" ogona tylko zwiększenie siły nośnej płata przez zwiększenie kąta natarcia w celu skompensowania spadku pionowej składowej siły nośnej wskutek przechylenia.
miruuu pisze:A jeśli użyję dodatkowo steru kierunku w stronę skrętu, wtedy samolot ucieka w dół (bo przy przechyleniu na bok, ster kierunku pełni częściowo funkcję steru wysokości).
jeśli statecznik pionowy jest dostatecznie duży by spełniał swoją funkcję to nie będzie uślizgu (lub minimalny) i wtedy nie musisz go wychylać. Jeśli zaś statecznik pionowy jest mały (a dokładniej - mało skuteczny) to nawet jeśli go wychylisz jego wpływ na nurkowanie nie będzie tak duzy. Ponadto nurkowanie możesz skontrować dodając steru wysokości. Akcja SK ma za zadanie wyłącznie zapobieżenie "ześliźnięciu" się ogona do środka zakrętu.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 29 lis 2012, o 18:25

No to ja dodam co mi się widzi. Po prostu skręcając samymi lotkami powodujesz ześlizg samolotu na skrzydło. Dlatego piloci szybowców mają te cholerne nitki z przodu kabiny aby widzieć to zjawisko. W samolotach to już nie jest tak widoczne bo mamy napęd niwelujący w części zjawisko. Ale przy małym obciążeniu powierzchni to się przydaje.

No ale tu powinien zabrać głos Kowal albo Bartek. W końcu to ich zawód i znają temat najlepiej z nas :thumb:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 25 lut 2013, o 22:09

zlamal mi sie przelacznik iddle/stunt, ostatnio ciezko chodzil w jedna strone co bylo klopotliwe i niewygodne przy lataniu. o dziwo potencjometry dzialaja choc ciagle "smierdza" przepalona elektronika. helik uratowany... tym razem bez kreta :mrgreen:
pytanko mam o przelacznik, sa jakies lepsze zamienniki czy poprostu wymiana na oryginal?

ps - sorka za brak polskich znakow :|
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 26 lut 2013, o 00:43

crash pisze:zlamal mi sie przelacznik iddle/stunt, ostatnio ciezko chodzil w jedna strone co bylo klopotliwe i niewygodne przy lataniu. o dziwo potencjometry dzialaja choc ciagle "smierdza" przepalona elektronika. helik uratowany... tym razem bez kreta :mrgreen:
pytanko mam o przelacznik, sa jakies lepsze zamienniki czy poprostu wymiana na oryginal?

ps - sorka za brak polskich znakow :|



Idź do sklepu z elektroniką. Elektroniką w sensie przełączników, diod itp, a nie sklepu z telewizorami. Dadzą Ci co trzeba. Będziesz musiał tylko kabelek przylutować.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 26 lut 2013, o 10:40

zrób sobie DR Combo i zostaną Ci 2 wolne przełączniki .
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 26 lut 2013, o 19:06

dr combo, ha - to jest mysl!
chcialem dzis kupic ale byly tylko "wciskane" i balem sie ze latwo pomylic sie przy starcie bo nie widac kiedy wlaczony a kiedy nie... jutro zobacze w jakims samochodowym.
pozdro
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 19 cze 2013, o 11:06

Dla majsterkowiczów podlinkowałem info jak zrobić sobie własne czujniki do Telemetrii spectrum-a, i jak zmodyfikować istniejące.

Kod: Zaznacz cały

..So, I took a logic analyzer for the basics and an Arduino to find out the values.

First of all: Spektrum uses an I²C bus, they call it X-Bus. It's frequency is 100kHz. The 4 pins are SDA, SCL, Ubatt, GND, SDA on the antenna side, GND on the 3-connector side. Ubatt is direct voltage from the RX, so make sure you use a 3.3V LDO regulator for your sensor. As for termination, the pullup resistors in microcontrollers are sufficient. Spektrum uses PIC 16F677 without external resistors.
Around 70ms after the power is stable, the telemetry module enumerates the bus. It reads each address (0x01 up to 0x7D) twice, every 13ms, and if there is a telemetry module, it should answer, otherwise it will not be polled during normal operation. So if you design a sensor, make sure it listens to the I²C quickly. This enumerating takes about 3.4 seconds, after that the TM1000 transmits data and polls the sensors every 94ms. The sensors are I²C slaves.

Every sensor must transfer 16 bytes data. First byte must be address, second byte must be 0x00, and 14 bytes of data. I will describe the data format later with the various sensors.

And now, please have a look which sensors are currently implemented in the telemetry enabled radios (if you are logging the telemetry data stream, you see ALL sensor adresses !) ..


Obrazek
Obrazek

Główny wątek:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1726960

Poboczny:
http://rctronix.steinonline.de/wp/?p=18

Powodzenia! ;)
hugoozon
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 24-07-2013

Postautor: hugoozon » 6 sie 2013, o 15:06

Witam, chce kupic aparature dx6i ale moze mi ktos powiedziec czym sie te dwie aukcje od siebie roznia??

http://allegro.pl/zestaw-dx6i-dsm-x-hel ... 57376.html

http://allegro.pl/zestaw-dx6i-dsm-x-odb ... 84121.html

i ktora bedzie lepsza? czy moze sa jeszcze jakies lepsze aukcje na allegro z dx6i a ja o tym nie wiem? wedlug mnie te sa dwie najlepsze... czekam na odpowiedz i odrazu kupuje. Jestem w tym Zielony !!!
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 6 sie 2013, o 15:13

Ten droższy zawiera dodatkowo drugi odbiornik

taki:
http://www.spektrumrc.com/Products/Defa ... =SPMAR6210

bezpośrednio na stronie RCMax masz jescze taniej niż ich aukcja na allegro

http://www.rc4max.com.pl/dx6i_dsm_x_spe ... 25117.html


generalnie na ich stronie pojawiło się wiele promocji typu radio + obiornik
http://www.rc4max.com.pl/listaProduktow ... 2&kat=2044
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 6 sie 2013, o 17:07

samo radio kosztowalo niedawno 88 euro a dziś z ciekawości sprawdzilem cene i kosztuje 100 euro, nie wiem co sie dzieje :dk:
http://www.aerobertics.be/productDetail ... 5&brand=27

widzialem ostatnio jakies nowe dx9i z głosowymi komunikatami, jest szansa że starsze modele cos potanieją...
pozdro
Awatar użytkownika
Mis6666TM
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 03-08-2013

Postautor: Mis6666TM » 13 sie 2013, o 17:27

Dołączę się do tematu i zapytam jakie radio kupić by było dobre i przyszłościowe w przystępnej cenie ??
WLToys V922
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 13 sie 2013, o 19:22

Zależy jaki masz budżet?
Awatar użytkownika
Mis6666TM
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 03-08-2013

Postautor: Mis6666TM » 13 sie 2013, o 19:44

miruuu pisze:Zależy jaki masz budżet?



To może inaczej. Zastanawiam się nad 9XR w HK 50 dolków ale nie wiem czy to dobry pomysł ???
WLToys V922
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8008
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 13 sie 2013, o 21:25

Skoro taki masz budżet to dobre rozwiązanie- tanie odbiorniki, spore możliwości konfiguracji.
Helikoptery
Awatar użytkownika
Danny8
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 26
Rejestracja: 23-07-2013
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Danny8 » 14 sie 2013, o 05:51

Jeśli chcesz nowe to taniej chyba nic nie znajdziesz, w tgy 9x jest na przykład masakra przy korzystaniu z menu, przeglądanie internetu na Kindle classic przy tym to pestka :-P jakość wykonania tez słaba, ale jest tania i jako taka się ją kupuje, do tego niedawno gdzieś czytałem że na więcej funkcji is droższych aparatur.

Wysłane z mojego Pentagram Monster za pomocą Tapatalk 4
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 sie 2013, o 06:55

Mialem 9x kilka lat i nic źle go nie mogę powiedzieć. Z reguly krytykują Ci co nie mieli. Dobra, prawidlowo dzialajaca apka z mnóstwem funkcji. Byc może nie uzylbym jej do bardzo drogiego modelu, ale to raczej psychologia (albo marketing, albo zeby nie bylo ze pozalowalem na apke i stracilem dobry model ;)).

Generalnie polecam jako dobra apke za śmieszna cenę.

Co do 9xr to pamiętaj ze potrzebujesz jeszcze kupić modulem, bo jest sprzedawana bez. Wiec koszt wyższy.

Jeśli masz niski budżet to bierz 9x i tyle. Dobra cena, super tanie odbiorniki. Pamiętaj tylko o pakiecie, jest dedykowany za 12$ tam gdzie apki turnigy.

Aha, jeśli chodzi o menu to żadnej masakry nie widzialem. Ok, duży dotykowy ekran pewnie lepszy, ale dalo się normalnie wszystko obsluzyc i nie ma co narzekać w tym temacie!
Awatar użytkownika
Mis6666TM
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 03-08-2013

Postautor: Mis6666TM » 14 sie 2013, o 07:23

miruuu pisze:Mialem 9x kilka lat i nic źle go nie mogę powiedzieć. Z reguly krytykują Ci co nie mieli. Dobra, prawidlowo dzialajaca apka z mnóstwem funkcji. Byc może nie uzylbym jej do bardzo drogiego modelu, ale to raczej psychologia (albo marketing, albo zeby nie bylo ze pozalowalem na apke i stracilem dobry model ;)).

Generalnie polecam jako dobra apke za śmieszna cenę.

Co do 9xr to pamiętaj ze potrzebujesz jeszcze kupić modulem, bo jest sprzedawana bez. Wiec koszt wyższy.

Jeśli masz niski budżet to bierz 9x i tyle. Dobra cena, super tanie odbiorniki. Pamiętaj tylko o pakiecie, jest dedykowany za 12$ tam gdzie apki turnigy.

Aha, jeśli chodzi o menu to żadnej masakry nie widzialem. Ok, duży dotykowy ekran pewnie lepszy, ale dalo się normalnie wszystko obsluzyc i nie ma co narzekać w tym temacie!



No ja myślałem nad 9XR z tego że jest nowsza. Do tej ceny doliczyć trzeba pakiet + moduł ale apka wydaje się być przyszłościowa. Na kilku forach ją sobie chwalili więc za tą cenę może być dobrym rozwiązaniem.
WLToys V922

Wróć do „Spektrum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości