Devil X360

Devile i inne śmiglaki
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16086
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1718 razy
Podziękowano: 1013 razy

Postautor: aikus » 8 mar 2019, o 15:33

gcze pisze:[...]
Kiedy składacie ramę trzymającą serwa i łożyska wału, trzeba zwrócić uwagę na to, aby oba łożyska były wciśnięte od zewnątrz (obie połówki montujemy w lustrzanym odbiciu), pozwoli to zaoszczędzić trochę czasu na ponownym montażu połowy helika ;-)


hehehe, taaaaak jeeeest... :)
No i jak to oceniasz tak ogólnie? Nada się?
(tyle już opinii - zawsze jedna więcej - dobrze się przydać).
Awatar użytkownika
wojtanek
Domownik forum...
Posty: 456
Rejestracja: 18-11-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: wojtanek » 8 mar 2019, o 15:44

miruuu pisze:Hehe, toż to samo życie. Nie ma takiego co by przy składaniu nie cofał się kilka kroków wstecz. Są co najwyżej tacy co się do tego nie przyznają... ;) Mi do tego jeszcze zawsze zostają po złożeniu jakieś śrubki. Żeby nie było to po naprawach tez się zdarza :D

Zanim założysz kabinę i oblatasz pomyśl o jej zabezpieczniu. Już o tym wspominałem, chyba nawet nie raz, ale kabiny Alzrc (niezależnie czy założone na alzrc czy gaui) są zbyt przylegające do ramy po bokach i czasami może o nie koło główne przytrzeć. Niby nic takiego, ale jednak nowej szkoda...

Zoki Zo (czy jakoś tak) z fesjbukowej grupy alzrcowej zaprojektował taki prosty dzyndzel, które robi robotę:

Obrazek

Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:3276352

Możesz se druknąć lokalnie a jak nie masz gdzie to Ci wyślę komplecik.
Generlanie można to wystrugać z wszystkiego, grunt to zapewnić wiekszą przestrzeć między ramą a kabiną po bokach.

Obrazek

Obrazek
Potwierdzam dostałem!!! Od Mirka Bardzo dziękuję!!! I robi robotę, bo mi głównia zegarka tarla o kabinę teraz jest super:-)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
DX8 IIG: KDS CHASE 360, KDS AGILE5.5, GOBLIN 500, GOBLIN 700, DEVIL X360 x2 , 2x SAMOLOT

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 8 mar 2019, o 16:21

aikus pisze:hehehe, taaaaak jeeeest... :)
No i jak to oceniasz tak ogólnie? Nada się?
(tyle już opinii - zawsze jedna więcej - dobrze się przydać).


Z natury jestem pesymistą i wolę się czepiać niż chwalić ale tutaj jestem naprawdę pod wrażeniem. Części są spasowane perfekcyjnie, poza śrubkami i łożyskami wszystko jest świetnej jakości. Bardzo podoba mi się konstrukcja, wszystko przemyślane, solidne i minimalistyczne.
Co ciekawe wszystko jest lepszej jakości niż przewiduje instrukcja np. zalecają przeszlifować krawędzie ramy a moja była już ładnie wygładzona.

Przygotowałem sobie pilniczki, papier i jak dotąd nie użyłem.

Wymieniasz śrubki (ja wymieniłem wszystkie klejone na loctite) i łożyska, masz helika premium.

ps.

Żeby za bardzo nie kadzić, to miałem dzisiaj mały problem. Przyszły łożyska, więc z miejsca zabrałem się do wymiany tego trefnego łożyska tarczy sterującej. Okazało się, że Chińczycy chcieli być lepsi od Aligna i innych i postanowili ją docelowo zmontować sami... na klej _olaboga .
W dodatku nie użyli chyba kleju do łożysk tylko jakiś grubszy kaliber, bo niezbyt chciał się poddać na gorąco. W końcu udało mi się to rozebrać, ale naszarpałem się ostro i anodowanie mi się troszkę podrapało. Finalnie udało mi się jednak łożysko wymienić i całość złożyć. Nie musiałem więc rozdziewiczać zapasowego kita :-)



Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2212
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 282 razy
Podziękowano: 114 razy

Postautor: Carson » 9 mar 2019, o 13:32

No a co dala sama wymiana łożyska? Luz zniknął?
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 9 mar 2019, o 13:53

Tak teraz luz jest zerowy, ale to kumulacja 2 czynników. Nowe łożysko i ponowne złożenie. Poza luzem nałożysku nałożył się minimalny luz wynikający z tego, że chińczyk dał za dużo kleju przy składaniu. Ten pomysł z fabrycznym składaniem jest mega głupi.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19699
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1782 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 mar 2019, o 15:23

Pomysł z fabrycznym skladaniem nie jest głupi pod warunkiem, że zostanie to wykonane porządnie, tak jak np w trexie.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 9 mar 2019, o 22:36

Ale w jakim sensie porządnie? Jak oglądałem jakieś filmiki poglądowe o składaniu aligna, to części tam są fabrycznie poskładane bez kleju. Taką część i tak trzeba rozebrać i złożyć ponownie, wiec dalej bez sensu. Masz na myśli wersje RTF ?
RTF ok, kupuję złożony, płacę za to i ma to sens, ale jeśli kupuję Combo to nie chcę, żeby mnie ktoś uszczęśliwiał częściowo zmontowanymi podzespołami, w dodatku źle.
Składanie x360 to czysta przyjemność, wszystko montuje się bajeczne prosto jak klocki lego, wszystko pięknie spasowane, aż docierasz do złożonej tarczy sterującej i w ruch idą palniki, łomy, przecinaki ;-) Oczywiście jak masz fart, to nie trzeba jej rozbierać, w drugim kicie z tych co mam wszystko jest ok.

Taka ciekawostka. Wałek ogonowy w instrukcji opisany jest jako złożony, u mnie nie był i uwaga.. wymaga imbusa 0,9 tak 0,9 :-) Fuksem akurat takiego miałem.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19699
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1782 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 mar 2019, o 22:45

To dwa różna tematy. Większość elementów (jak np cala glowica) jest zlozonych na luźno. Trzeba rozkręcić, dac klej, ale użytkownik widzi jak ma to zrobić bez zaglądania w manuala.

Natomiast niektóre elementy (np tarcza), które wymagają może nieco doświadczenia, są już zloz9ne fabrycznie i jest informacja żeby nie ruszać bo są już zrobione porządnie - I są.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 10 mar 2019, o 00:09

W przypadku manuali Aligna, których pdfy wyglądają jak zeskanowane z gazety, faktycznie wstępnie złożone elementy mogą pomóc ;-) Co jak co ale instrukcja Alzrc jest przygniatająco lepsza. Fajnie przemyślana jest kolejność składania, szczególnie dla początkujących. Zaczynasz od prostych, dużych elementów i powoli poziom trudności rośnie. Tam, gdzie dałem ciała nie spojrzałem w instrukcję, bo wydawało mi się oczywiste to jak ma być złożony dany element.
Złożenie tarczy sterującej jest banalne i jest opisane w instrukcji. Składając tarczę ktoś w Alzrc wykonał kupę nikomu niepotrzebnej, szkodliwej pracy ;-) Jeśli kontrola jakości przy składaniu jest za droga, niech po prostu tego nie robią.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19699
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1782 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 mar 2019, o 01:48

Bo ja wiem czy alignowy jest aż taki zły...

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 10 mar 2019, o 02:15

To teraz wyświetl sobie na monitorze 4k pojedynczą stronę :-) Nie no oczywiście nie jest zła ale ta od Alzrc jest dużo lepsza, bardziej przejrzysta i w wektorach, przez co ładnie się skaluje na ekranie.
Align proponuje zacząć składanie od najważniejszego elementu, który niepoprawnie zmontowany jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Zakładając, że składacz jest początkujący to taki troszkę słaby pomysł.
Alzrc proponuje odpowiednie stopniowanie "wrażeń" i nawet totalny laik, kiedy dotrze do okuć to coś tam już wcześniej poskłada i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że to skopie.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 10 mar 2019, o 18:29

Panowie, wziąłem się w końcu za tą elektronikę i cały setup fbl (bo jestem prętowcem i boję się fbla) i przy pomocy msheli helik poleciał od pierwszego strzała, bez żadnego trymowania. Mam jednak jeden problem, gdy helik wisi stabilnie i zacznę go obracać rudderem to od razu przechyla się na bok i/lub do tyłu przez co od razu przepada/odlatuje i trzeba go awaryjnie wyciągać. Zastanawiam się nad przyczyną, bo albo nie jest wyważony, albo mam jakiś problem z setupem / tarczą. Normalnie helik powinien się stabilnie obracać w miejscu przy ewentualnie minimalnych korektach, a u mnie gdy chce obrócić ogon o powiedzmy 180 stopni to muszę jednocześnie mocno korygować przechyły żeby nie zakretować. Środek ciężkości jest ewidentnie za bardzo na tył, ale żeby go wystabilizować to pakiet musi być 3/4 długości poza ramą, więc niemożliwe...

Kolejna sprawa, wie ktoś jak się programuje regulator 50A V4 (ten tańszy) z poziomu aparatury? Bo nie mam karty programującej, a chciałbym ustawić zakres drążka i przede wszystkim wyłączyć odcinanie regla, żebym się nie zdziwił w locie kiedy mi silnik odetnie...
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 156 razy

Postautor: windcatcher » 10 mar 2019, o 18:41

Z tego co mi wiadomo do HW v4 potrzebny jest programator i z radia się nie da :(
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 10 mar 2019, o 18:44

No to bardzo słabo, bo regiel zaczyna reagować na drążek gazu dopiero od 40%, więc jest to troszkę upierdliwe, chyba że ja coś zepsułem :D
Oglądając filmiki x360 można stwierdzić, że helik wisi stabilnie nawet przy maksymalnym wychyleniu ruddera, więc u mnie musi być coś zrypane... Tylko co...
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 156 razy

Postautor: windcatcher » 10 mar 2019, o 18:50

TomRar pisze:No to bardzo słabo, bo regiel zaczyna reagować na drążek gazu dopiero od 40%, więc jest to troszkę upierdliwe, chyba że ja coś zepsułem :D
Oglądając filmiki x360 można stwierdzić, że helik wisi stabilnie nawet przy maksymalnym wychyleniu ruddera, więc u mnie musi być coś zrypane... Tylko co...


Regiel domyślnie jest w trybie governor elf i dlatego reakcja od wyższych procentów.
Raczej to się nie nadaje do latania w normalu jeśli dobrze dedukuję...


a zrypane coś jest na bank bo złe wyważenie nie da aż tak skrajnych efektów, które opisujesz
krzywe wypoziomowanie tarczy może być przyczyną ale raczej przechyły nie powinny być aż tak drastyczne aby helik uciekał szybko na bok
tak czy inaczej sprawdź wypoziomowanie tarczy w 0 stopni
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16086
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1718 razy
Podziękowano: 1013 razy

Postautor: aikus » 10 mar 2019, o 19:03

Jakiego masz FBLa?
W niektórych ustawiało się optymalizację piruetów... sprawdź czy to masz dobrze.
Wyważenie swoją drogą, ale wyważenie nie powinno aż tak przeszkadzać.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 10 mar 2019, o 20:16

A więc tak.
Co do regla to nie udało mi się go ustawić, więc po prostu ustawiłem krzywą gazu dla drążka max w dół 39% przec co wystarczy, że lekko dotknę drążek i silnik rusza. Może kiedyś się zajmę tym dokładniej, może kupię kartę, ale póki co takie wyjście mi odpowiada :)

Mam Kbar KOALA ustawionego prawidłowo z pomocą msheli. Jest to mój pierwszy fbl, więc nie mam pojęcia czy ten kbar ma jakąś funkcję kompensowania piruetów, ale jak patrzę na youtube, że ludzie obracają x360 w miejscu z taką prędkością, że ledwo pakiety nie odlatują z ramy to na pewno u mnie coś jest nie tak.

Wypoziomowanie tarczy w 0 stopni powiadacie... No niestety jest to NIEMOŻLIWE. Już wyjaśniam zagadnienie:
-Tarcza sterująca ma luz na łożysku
-Serwa mają mniejszy lub większy luz, bo kupiłem używki
-Wał ma luz względem łożysk, przez co cała głowica lata na boki (może nie tak strasznie, ale zdecydowanie jest to widoczne)
Jak można wywnioskować ustawienie tarczy jest niemożliwe na kątomierz, bo skoki wynoszą nawet 2 stopnie, w zależności jak się akurat luz ustawi / skasuje.

Dlatego wpadłem na pomysł, żeby ustawić tarczę tak samo jak w mikrusach, czyli łopaty równolegle do siebie i obracam wirnik. Jeżeli łopaty zaczną się rozjeżdżać to znaczy, że trzeba poprawić.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16086
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1718 razy
Podziękowano: 1013 razy

Postautor: aikus » 10 mar 2019, o 20:45

Funkcję optymalizowania piruetów ma każdy FBL - musi mieć.
Tyle, że w niektórych się jej nie ustawia (Brain), ponieważ FBL sam określa kierunek jej działania na podstawie innych parametrów.
Kiedy sie ją ustawia ręcznie do ustawienia jest tylko jeden parametr i może przyjąć dwa stany - coś jak rewers serwa.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19699
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1782 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 mar 2019, o 21:06

Tomrar, nie łatwiej latać w idlu niż kombinowac z tym normalem?

Co do problemow- wyważenie na pewno nie jest przyczyną. Myślę że masz źle ustawionego helika fizycznie lub w fblu, ale ciężko coś określić jak się nie widziało.

Może coś nagrasz?
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 10 mar 2019, o 21:26

Normala lubię używać do startów i lądowań. Odpowiada mi taka funkcja, bo w razie jakichkolwiek problemów mogę bezpiecznie ściągnąć drążek w dół nie martwiąc się, że helik wbije się w ziemię dostając ujemne kąty. Co prawda mikrusem latam tylko i wyłącznie na idlu ale to inna skala :)

No właśnie, jestem pewny, że tarcza nie jest idealnie ustawiona, przez te wszystkie luzy, ale skoro helik ładnie wisi bez żadnych trymerów to czy możliwe jest, że przy obrocie zaczyna się przechylać i przepadać na lewo/prawo oraz do tyłu?

Kolega msheli ma dokładnie takie same ustawienia w kbarze i u niego helik stabilnie się obraca, więc stawiam na mechaniczny problem.

Wróć do „Alzrc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość