Ciekawostki i niusy

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 26 lut 2016, o 16:14

To ja może pierdyknę referacik... może kogoś zainteresuje coś co mnie ostatnio zaciekawiło ... i kilku kumpli co jeżdżą na tirach.

Tym razem zbieramy na warsztat klony Oculus rifta które do działania wymagają telefonu, czyli wszelkiego rodzaju VR Google. Na rynku mamy ostatnio wysyp wszelkiego rodzaju sprzętu lepiej lub gorzej zrobionego aczkolwiek większość z dalekiego wschodu i w rozsądnych cenach. Przykładem może być Allegro : LINK. Fajne gogle można kupić już w okolicach 100zł. Należy jednak pamiętać że po primo czytamy wszystko co jest nawet małym druczkiem ponieważ wiele firm oferuje jedynie pośrednictwo w zakupie i możemy srogo się zdziwić jak dowalą nam cło do ceny zakupu. Kolejna sprawa to należy wiedzieć że podczas używania gogli nie będziemy mieli dostępu do telefonu z zewnątrz a i samo wyjmowanie go co chwilę byłoby problemowe... idąc tym tropem kupmy gogle w kraju (moje dotarły w 24godziny) z dodatkowym pilotem BT i rysikiem (pozwala on nie palcować ekranu podczas obsługi telefonu przez co nie trzeba go non stop czyścić).

Mój wybór padł na krajówkę z pilotem w rozsądnej cenie czyli :

VR BOX 2 w cenie 159zł.
Obrazek Obrazek

Dlaczego one? Po pierwsze asferyczne soczewki zapewniające obraz bez zniekształceń. Po drugie oferują solidny montaż smartfona w specjalnej kasecie wsuwanej z prawej strony. Można do niej wsadzić smartfony od 3.5 - 6 cali. Dodatkowo otwory wentylacyjne pozwalają podłączyć w trakcie używania smartfona do słuchawek czy ładowarki. Kolejne wygodne rozwiązanie to odsuwany częściowo panel tylny dzięki któremu możemy korzystać z aparatu znajdującego się w telefonie a co za tym idzie z aplikacji AR.. tzw. Augmented Reality czyli rzeczywistości rozszerzonej.
Jak już nadmieniłem do zabawy potrzebne będą nam gogle i telefon. Co do samego telefonu to najlepsze efekty uzyskamy na rozdzielczości co najmniej 1920x1080 a im wyższa tym lepiej. Powodem jak można się domyśleć jest wielkość piksela który w końcu oglądamy z kilku centymetrów przez szkło powiększające. Na moim Galaxy S4 jest całkiem przyzwoicie ale nie powiem żebym był super zachwycony idealnie byłoby w okolicach 4K i 6 cali, czyli kupienie Galaxy S7 zaczyna mieć sens i dotąd niezbyt potrzebne rozdzielczości małych matryc również. Sam sprzęt jednak bez dobrego softu nie ma żadnej siły przebicia. Na tym polu ostatnio jest dobrze a nawet wspaniale. Przebrnąłem już przez masę dobrych demek i świetnych programów ale z naprawdę wartych uwagi chciałbym się skupić szczególnie na dwóch.
Pierwszy to odtwarzacz fimów. Niby nic a jednak całkowicie zmienia sposób postrzegania tego typu rozrywki.

CMoar Virtual Cinema pozwala nam przenieść się bezpośrednio na salę kinową. Efekt i jakość grafiki naprawdę powala.
ObrazekObrazek

Podobnych programów jest naprawdę sporo jednak ten jeden ma wszystko czego od niego wymagałem. Po pierwsze sala kinowa jest naprawdę piękna. Po drugie nie ma problemu z żyroskopem, w innych aplikacjach czasem program gubi dane z żyro i zaczyna delikatnie powoli obracać obraz mimo iż my nie obracamy głową. Najważniejsze co jednak różni ten program od innych to pełna obsługa lanu. W swoim archiwum mam sporo filmów i seriali które chętnie oglądam podczas kąpieli ze szklaneczką whiskey w ręce. Do tej pory musiałem korzystać z 7 calowego tabletu lub laptopa ... teraz mam alternatywę i to dużo bardziej poręczną od lapka czy tabletu. Obsługa jest banalna wystarczy spojrzeć na chwilę w miejsce ikony menu i zaczekać na zapełnienie okręgu aby dokonać wyboru danej funkcji lub katalogu. Wisienką na torcie jest to iż ów program czyta również napisy a i sam FOV można skalować. Do tego odtwarzanie filmów 3D osobno dla lewego i prawego oka... Po prostu strzał w dychę. Dla mnie najlepszy i najważniejszy program na VR jaki musiał powstać.

Drugim ciekawym kombajnem jest Trinus. Pozwala nam on przenieść obraz z komputera np.grając na symulatorze lotu na ekran naszego smartfona i dzięki takim goglom jak VR BOX 2 zacząć używać go jak prawdziwego oculus rifta. Polega to na tym że na PC odpalamy i konfigurujemy serwer a na smartfonie klienta. O ile klient jest raczej bierny o tyle sam serwer to prawdziwy kombajn w którym można wszystko poustawiać.
Zresztą zobaczcie sami :


Naprawdę robi wrażenie. A nie są to gogle za 3-4 tysie a jedynie smartfon,ten sam którego używamy na codzień, wewnątrz pudełka za 100-200zł ...
Po obcowaniu z tym sprzętem mogę spokojnie polecić je każdemu kto posiada smartfona. Gogle pozwalają zwiększyć jeszcze bardziej funkcjonalność naszego scyzoryka szwajcarskiego, do tego każda zmiana smartfona nie wymusi na nas kolejnej zmiany osprzętu. Same plusy.
Na tym placu boju spędzę dłuższą chwilę więc jeśli znajdę jakąś aplikację godną uwagi na pewno o niej usłyszycie.

Pozdrawiam. B.
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 lut 2016, o 16:19

Kiedys czegos takiego szukałem, ale to co znalazłem powalało właśnie ceną...
Niezłe niezłe...
chyba będzie też moje... czekam na dalsze wypociny w temacie... :)
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2914
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 26 lut 2016, o 16:53

Ciekawe kiedy ktoś zaadoptuje to do fpv.
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 lut 2016, o 17:09

Jak tylko pojawi się sensowna aplikacja, która obrobi w telefonie sygnał z odbiornika FPV.
Mnie bardzo dziwi, że jeszcze tego nie ma, ale może właśnie tego rodzaju google pchną temat do przodu...
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 26 lut 2016, o 18:19

Są już pierwsze ale głównie dedykowane np.DJI pilot albo litchi.

DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 26 lut 2016, o 20:52

Miodzio bahus. Koniecznie kupie sobie te okulary. Niby wiedziałem ze coś takiego jest ale myślałem że to badziew nic nie warty. Mam note4 tam jest 5.7 " i zdaje się 2560x1440 pix. Tylko czy sensory z fona będą wykrywane przez wszystkie gry czy to załatwia ten soft. Dajmy na to taki batlefield da radę na tym obsłużyć ?
Już widzę loty z 250 tki nagrane mobiusem oglądane w tym wynalazku :-)
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 lut 2016, o 21:15

Ja bym chetnie na tym symka odpalil... gdyby sie dalo...
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 26 lut 2016, o 21:27

No właśnie o to mi biega. Jeżeli da się symka czy batlefielda czy inne tego typu to cud miód. W symku w zasadzie nie używasz obracania ekranu bo soft śledzi helika. Tu powinno działać bez łaski, a czy da radę gry gdzie się rozglądamy ?
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 lut 2016, o 21:35

Ja widzd bardzisj podstawowy problem.
Jak adoptowas androida jako monitor dla kompa??
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 26 lut 2016, o 21:38

bahus pisał coś o sofcie co tworzy serwer dla andka czy cuś. Poczekamy na autora to się dowiemy :-)
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 26 lut 2016, o 22:35

Tak do tego jest Trinus. Trinus to 2 w jednym. Zaciągasz apkę na smartfona która jest klientem i aplikację na PC która jest serwerem, ustawiasz odpalasz i wio... Na filmiku powyżej widać wszystko. Jedyna różnica jest taka że koleś dodatkowo wspomaga się kamerką na IR i ma na goglach pingla do odczytu położenia ... choć nie do końca wiem czy akurat używał tego przy prezentacji Trinusa. Już się tym bawiłem i swego czasu pamiętam całkiem nieźle to chodziło. Wiadomo że jest lag bo wszystko po wifi leci, ale sam efekt jest jak najbardziej ok a i lag da się wytrzymać. Nie zapominajcie że technologia VR dla smartfonów jest cały czas rozwijana, do tego taki potentat jak samsung dodaje do swojego fona gogle Gear VR które niczym się praktycznie nie różnią od tych chińskich poza tym że mają pilota wbudowanego w gogle. My kupując okularki dostajemy go oddzielnie. Powiem Wam tak. Dzisiaj 3 znajomych miało te gogle z Cmoar włączonym na swoim palniku... każdy z nich zdecydował się na zakup. O czymś to świadczy, a ja mam tylko Galaxy S4. Im większy ekran (do 6cali oczywiście) tym lepszy efekt, do tego rozdziałka zwiększona ... no bajka.

Co do androida jako monitor Miru to nie tak... Aplikacja windowsowa robiąca za serwer i sterownik 3D wysyłająca już przetworzone dane do naszego klienta Trinusa w smartfonie zastępuje ten monitor. Teoretycznie jeśli skonfigurowałbyś odpowiednio np. Team Viewera (ja mam tak zrobione z serwerem) to nie potrzebujesz nawet monitora. Z team viewera odpalasz trinusa (lub dodajesz go w autostarcie) a następnie odpalasz grę i wio... resztę widzisz w VR Boxie ... ale nie pamiętam czy przypadkiem pulpit windowsa też nie pokazywał ... Jak znajdę chwilę to przysiądę i opiszę. Co do pulpitu windowsa to na bank jakiś program go przenosił na VR smartfona, chyba właśnie Trinus. Co do samego VR. Napiszcie sobie w sklepie google play VR i zobaczycie ile tego jest ...

Naprawdę warto.

EDIT:
Zauważyłem też że koleś ma włączonego Tridefa. Kiedyś go używałem do grania w 3D na monitorze LG DM2752PZ. Jest to super sterownik który konwertuje 90% gier z płaskich 2D na 3D. Sterownik ten powstał między innymi na zamówienie przez firmę AMD w zewnętrznej firmie właśnie Tridef aby zapewnić technologię 3D pasywnego AMD HD3D bez narzucenia używania okularów tylko jednego producenta tak jak robi to NVidia. AMD chciało rozpowszechnić ten standard i właśnie dzięki temu powstał ten sterownik. Sterownik generuje obraz 3D z gry a następnie w zależności jaki format wyświetlania wybierzemy odpowiednio go wyświetla. Sam tridef o dziwo nie jest ciężki dla komputera. Domyślam się że po obrobieniu przez Tridefa obrazu na 3D wysyłany jest on przez serwer Trinusa do klienta Trinusa w smartfonie i wice wersa wysyłane są dane położenia głowy z żyroskopów smartfona do serwera.... i tak se to lata :)

Sprawdzę jak wcześniej jeśli znajdę czasu trochę. Jutro urodzinki więc się do nich z całą stanowczością przygotowuję ... ;)
Pozdrawiam B.
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 27 lut 2016, o 14:35

Dobra odpowiadając na Wasze posty.... dzisiaj trochę powalczyłem z Trinusem i jest genialnie... Walkę podjąłem na DCS World. Poniżej rezultat:
Obrazek

Galaxy S4 zaparkowany w kasecie od VR BOX 2 streamujący obraz z gry. To co mnie zdziwiło jeśli chcemy zmienić w DCS world skalowanie z 16/10 na inne i jesteśmy w oknie nie na ful screenie dochodzą nam nowe opcje ... między innymi stereo. Czyli generowanie obrazu przez grę w 3D ... nie trzeba sterownika Tridef.
Ale ogarniając. Jest genialnie. Lag jest mniejszy niż mi się zdawało, prawie nie zauważalny!!! Na chwilę obecną jest to prawdziwa alternatywa dla oculusa i to w genialnych pieniądzach. Aby jednak trinus ruszył należy go poustawiać.
Po pierwsze konfigurujemy klienta na smartfonie. Po uruchomieniu klienta mamy ikonkę z zębatką, wchodzimy w nią i podajemy IP naszego kompa w sieci lokalnej, po czym sprawdzamy port i zapamiętujemy.
Teraz instalujemy Trinusa na PC po czym odpalamy. Jeśli wywali nam błąd wchodzimy we właściwości pliku i zaznaczamy uruchom jako administrator(opcja z menu podręcznego nie zadziała tak samo i wywali byka. Trzeba to zrobić we właściwościach). Teraz po uruchomieniu ustawiamy jaki mamy rodzaj gogli i smartfona w Head Mount Model, dalej image quality na Ultra, Capture mode na Default (no video to brak video jakby co defaultowo ustawione więc należy to zmienić),sensor output na mouse (dla DCS World rozglądanie się po kabinie to myszka). W network port na taki jak w kliencie sensor port ma być 5555 w video Fake 3D włączamy jeśli chcemy 2D na 3D przerobić (na początek starczy) jeśli damy opcję stereo w DCS World to Fake 3D na Disabled. Gdy już to wszystko poustawiamy klikamy na smartfonie na ikonę trójkąta który zrobi nam się fioletowy, po czym wyświetli numer IP servera który znajdzie w sieci. Teraz na aplikacji serwera klikamy taki sam przycisk trójkąta który zmieni się na fioletowy. Na ekranie naszego smartfona pojawi się obraz okna Trinusa ponieważ jest on ostatnią aktywną aplikacją. Teraz Alt+Tab (o ile wcześniej odpaliliśmy DCS World) i jesteśmy w kokpicie naszego samolotu lub helki z obsługą śledzenia ruchów głowy i obrazem streamowanym na ekran smartfona w hełmie...

Bawcie się i pozdrawiam ... B. No i piąteczki za posta ;)
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 27 lut 2016, o 14:41

Czytałeś tą recenzję ?
http://happyvr.pl/recenzje/recenzja-gogle-vr-box/
Możesz jakoś skomentować?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
emas
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 70
Rejestracja: 06-09-2011
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: emas » 27 lut 2016, o 15:11

Obrazek
Play. Mamy dla Pana ofertę w sieci Play - NIE, STANOWCZO DZIĘKUJĘ
Dyskusja z idiotą to jak granie w szachy z gołębiem. Przeciwnik porozrzuca wszystko, nasra na szachownicę, po czym odleci w przekonaniu o własnym miażdżącym zwycięstwie.
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2914
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 27 lut 2016, o 15:25

emas pisze:Obrazek

A to wszystko na drewnianej półeczce w drewnianym domku :)
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 27 lut 2016, o 15:26

Jeśli chodzi o nos to faktycznie czuć okulary na nim ... choć nie jest to uciążliwe. Sposób mocowania telefonu jest jednak genialny po pierwsze kaseta a po drugie forma uchwytu na telefon. W większości przypadków u konkurencji mamy np. przyssawki które mają utrzymać naszego smarta na miejscu. Niezbyt mi to pasowało już w trakcie wyboru wstępnego sprzętu ponieważ nawet jeśli smartfon siedzi w miarę na miejscu to nie jest usztywniony i może się przemieszczać przez co można zgubić środek smartfona i stracić stereoskopię. Dodatkowo to nie tak że producent zostawia nas z problemem mocowania smartfona. Mamy karteczkę która wyraźnie pokazuje gdzie należy dokleić 3 piankowe mocowania do uchwytu tak aby nie przeszkadzały one w użytkowaniu. Ten więc problem to zwykłe niedopatrzenie kolegi który pisał tą recenzję. Ja odpowiednio nakleiłem pianki i nie naciskają one żadnego przycisku. Co do efektu, mam cardboard'a i efekt jest dokładnie taki sam tyle że możemy tutaj regulować soczewkę. Szczerze odniosłem wrażenie że właśnie oddalając soczewkę od smartfona efekt imersji jest większy. Prawda jest taka że można się przyczepiać do każdego sprzętu. Jak dla mnie spełniły moje oczekiwania w 200%. Robią to co powinny i do tego mają kilka rozwiązań niewystępujących u konkurencji. Po pierwsze właśnie ta kaseta dzięki której mamy szybki dostęp do smartfona. Jeśli dobrze nakleimy pianki to nie ma sposobu żeby przycisnęły jakikolwiek przycisk. Co do noska faktycznie czuć go ale nie jest to jakoś uciążliwe. Dostęp do aparatu rozwiązany w formie przesuwnej klapki a nie odpinanej którą można gdzieś posiać. Dobra wentylacja nie pozwala zaparować soczewkom, a i sam smarfton mimo tego że jest gorący (80% z baterii na ciągłym użytkowaniu) nie daje nam się we znaki. Z uwagi na duże otwory wentylacyjne można wprowadzić do środka i podłączyć do smartfona zarówno ładowarkę jak i słuchawki, bez względu na to z której strony mamy gniazdo. Obcowanie z materiałem wokół okularów też oceniam na plus. Ponoć poprzednie wersje były skóropodobne i odparzały oraz powodowały pocenie się czoła. Dziwi mnie że w opozycji postawione zostały gogle cardboard które są maksymalnie niewygodne, gdzie karton wżyna mi się w nos i czoło a do tego mają stałe nieasferyczne soczewki. Ciekawi mnie jakie z obecnych na rynku w tej grupie cenowej (omijając Samsung VR) recenzent postawiłby na przeciw VR BOX2 . Na nosek też poszukam sposobu ... ale jest to dla mnie jedyny mikrominus tych okularów jak na razie. Spędziłem w nich dobre kilka godzin i to ciągłego siedzenia. Jak dla mnie powiedzmy o ten nosek mają 9/10. Reszta jest OK.
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 27 lut 2016, o 15:33

Dzięki
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 27 lut 2016, o 15:40

Ja tam sobie kliknę. Nie kosztują znowu majątku to przetestuje. Kinol mam nie mały ale zaryzykuje. A ten gość od recenzji ma widać na pieńku z branżą vr bo jedzie po wszystkich równo :-)
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
lenu
Lider forum...
Posty: 2168
Rejestracja: 13-10-2014
Lokalizacja: Janki - niedługo Wolica :D
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 98 razy

Postautor: lenu » 27 lut 2016, o 18:10

emas pisze:Obrazek

Taniej to by wyszło płytki do ładowania kupić i ze 2 porządne ładowarki :D
Pozdrawiam, Artur
Goblin 500 / Gaui X3 / w planie 20letnim dużo dużo więcej / DX8
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 28 lut 2016, o 19:50

Premiera dwunożnych robotów rodem z SW ostro przyspiesza:
moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości