Wielowirnikowce - ogólnie...

Nie masz drona a chcesz się udzielić? To miejsce stworzone dla Ciebie!
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 7 lut 2013, o 18:00

A czy przypadkiem CurtisYoungblood nie ma tego w planach?

EDIT: chyba ma :) : http://curtisyoungblood.com/V2/content/3d-quad
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 25 lis 2013, o 14:10

Czy ktoś mógłby podesłać link to jakiejś stronki z doborem śmigła do silnika w wielowirnikowcu?
Z góry dziękuję.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 25 lis 2013, o 23:10

Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 25 lis 2013, o 23:45

Znam ten kalkulator.
Wyliczyłem nim, że do silnika Roxxy 2827-26 w mojej hexie dobrze nadawałoby się śmigło 12x6, ale kolega, który mi pomagał składać model twierdzi, że to śmigło jest za duże do tego silnika. To, że w eCalcu wychodzi dobrze nie znaczy, że tak faktycznie jest :nono:

Żeby założyć tak duże śmigła musiałbym przerobić ramę (teraz mam 10x5), więc warto być pewnym, że się nada.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 26 lis 2013, o 23:58

Kolega ma rację i nie zapomnij postawić mu browca, bo robi dobrą robotę :thumb: . Owszem, bywa tak że kalkulator pokazuje że większe śmigła to dłuższy czas lotu, ale nie uwzględnia innych czynników. Bo tego się nie da tak ot uwzględnić.
Wystarczy że rama jest skopana i wibruje a silniki muszą kopać w powietrzu aby ją równać. Wystarczy że twój GPS jest do de a model w trybie HOLD nie będzie wisiał tylko krążył... Albo pakiet nie oddaje rzeczywistego C. Oj tu się można często zdziwić...
Do takich śmigieł musisz mieć trochę mocniejsze silniki. W trakcie eksperymentów - których nota bene nie unikniesz - uwzględnij fakt, że wraz ze wzrostem średnicy śmigieł zmniejsza się kV silników.
Czyli im mocniejszy silnik tym... wolniej się kręci ale jednocześnie musi mieć odpowiednią moc na wale ;)

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do tych Roxxy... To bardzo fajne silniki, ale... nie ta kategoria kolego. Tu nie poszalejesz z większymi śmigłami z prostego powodu - za mała moc oddana (110 W) i za niskie napięcie pracy.
Po prostu nimi nie pokombinujesz za bardzo. Ja bym je zostawił do jakiegoś małego szkraba w przyszłości a do tego modelu - jeżeli chcesz eksperymentować z czasem lotu - założył nowy zestaw. kV jest OK ale napięcie pracy do dupy. W chwili obecnej najlepsze efekty z dużymi śmigłami są na silnikach pracujących z akku do 4S.
Dam ci przykład - szukałem długo dobrych i oczywiście w miarę tanich silników do quada z docelem FPV i GP3. Wybrałem w końcu Turnigy 1000 kV, które chodzą z powodzeniem na 3S. Ich maks to śmigła 11", ale rozwijają skrzydła na śmigłach 12" z akku 4S. Do tego regle z softem SimonK i mam temat gotowy. Oczywiście to jeden z dziesiątków dobrych przykładów.

Wybrałem takie - Obrazek

Dlaczego? Bo mają duży zakres gmerania :vhappy:
Chodzą na śmigłach 10..11" na 3S, ale zawsze można im dać w palnik na 12" i 4S pakietach. Wtedy pokazują pazury.
na 11-stkach mam czasy rzędu 8-10 minut, na 12-stkach o parę minut więcej. A ile więcej? Zostawię Ci tą przyjemność do odkrycia :D :masakra:
To tak na wstępie do przemyślenia. W końcu na tym polega nasze hobby. A teraz też wiesz, dlaczego wiele lat temu dostałem taką ksywkę :juppi:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 27 lis 2013, o 00:21

Dzięki za podpowiedź.
A czy przy 4S i 1000KV to nie za duże obroty dla 12 calowych śmigieł?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 27 lis 2013, o 09:58

Sławek, a czy to nie jest tak, ze jak zamist 3 cel ładujesz 4 to śmigła zakładasz mniejsze, żeby silnika nie zajechać? W końcu skoczą mu obroty w górę?
Chyba, że te 12" to z mniejszym skokiem wtedy?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 29 lis 2013, o 00:21

hmm No i widzisz tu jest szara strefa dla gmeraczy... Pakiet 4S niekoniecznie służy do dania w palnik. A raczej do dłuższego latania. A kto mi broni obniżyć krzywą gazu? Na dużych śmigłach kręci się wolniej ale wyższe napięcie daje większą sprawność silników i możliwość różnorodnych eksperymentów. Fakt że domyślnie dla śmigieł 12" lepsze byłyby silniki ok. 800 kV ale w nich znowu nie użyłbym mniejszych śmigieł.

Tak sobie po prostu kombinuję... hmm Bo gdy dodałem gimbal dla gopro to się zmienił charakter lotu no i styl latania. Dlatego też gdy model był w fazie produkcji to przeliczyłem ramiona na takie alpejskie kombinacje :P
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 lis 2013, o 12:48

Gmeracz pisze:A kto mi broni obniżyć krzywą gazu?
Teraz wszystko jasne - tego mi brakowało :)
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 11 gru 2013, o 13:25

Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 12 gru 2013, o 12:09

Nieźle, nieźle, jeszcze trochę i będzie można na nie zapakować worek nawozu i przeprowadzić kolejny atak na sejm ;)
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3472
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 12 gru 2013, o 12:17

Eeetam, do rozwożenia browara w beczkach na piknikach modelarskich... bezcenne :vhappy:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 13 gru 2013, o 09:02

Dron który monitoruje poziom piwa w kuflach i automatycznie je uzupełnia gdy poziom płynu spadnie do wartości krytycznej?

To jest myśl. Impreza miała by wyjątkowy styl i klimat :vhappy:
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 13 gru 2013, o 13:26

Właśnie ostatnio autor KFC32 z forum rc-fpv testował nowy moduł GPS-a, który ma diabelską dokładność ok. 1 metra pozycji. Taki GPS na pewno już da radę zawisnąć prosto nad kuflem :juppi:
A dla marudów, że 1 metr to jednak za duży rozrzut znalazłem odpowiednie rozwiązanie. Uczestnicy zlotu robią dokładnie tak:

Obrazek
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
private9
Stały bywalec...
Posty: 210
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 7 razy
Kontaktowanie:

Postautor: private9 » 4 lut 2014, o 21:57

Witam, Panowie. Jakiś czas temu zakupiłem samoróbkę quada na płytce Wii Motion Plus oraz Wii Nunchuck sterowanej poprzez Arduino nano. Model sobie latał to i nic nie grzebałem, ale jak to bywa w zimę, chciałem się pobawić oprogramowaniem a przy okazji serce sterowania wraz z silnikami i regulatorami przełożyć do innej podobnej wagowo i wielkościowo ramy. I tu zaczął się problem. Pomimo tego że jak łączę urządzenie z komputerem, wydaje sygnał, pali się dioda, MultiWiiconfg go wogole nie widzi. Czy wiecie jak go połączyć? Dzięki z góry za info.
Pozdrawiam,
Arek.
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 906
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 5 lut 2014, o 20:46

Port Com wybrany prawidłowo?

Jestem w trakcie budowy bicoptera na MultiWii i mam taki objaw, że jak wybieram z listy COM4 i klikam conect i niby łaczy ale nie do końca. Musze kliknąć disconet i ponownie conect. Dopiero widzę co w copterze piszczy.
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 6 lut 2014, o 20:29

Witam, ulotniłem niedawno swoją hexę ale przeszkadza mi przednie ramię pchające się w kadr... Pierwsza myśl to oczywiscie zmiana konstrukcji na hexe "Y", tu pojawiają się opinie że wydajność mniejsza o 15% itd. Są jednak teorie że odchudzona rama (mniej o trzy ramiona) przekłada sie na sprawność hexy, podobno lata dynamiczniej i jest zwrotniejsza choc czas lotu spada, ponadto wyczytalem ze opłaca sie zastosować wieksze górne śmigło a dolne o większym skoku, to poprawia udźwig i wydluża czas lotu. Trafiłem tylko na testy ciągu w różnych kombinacjach średnic śmigieł ale wciąż nikt nie badał wpływu odstępu między śmigłami i zastosowania silników z różnym kV :wall:
Moj ulubiony ecalc niestety nie ma opcji "coaxial" :cry: i ciężko jest cośkolwiek policzyć.

Trafiliscie gdzies w sieci na konkretne testy i porównania albo może ktoś z was już eksperymentował z takimi wynalazkami?
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 7 lut 2014, o 21:27

:dk:
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 7 lut 2014, o 22:00

Śmigła na danym ramieniu kręca się w tym samym kierunku, czy przeciwnie?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 7 lut 2014, o 22:40

na danym ramieniu przeciwnie.
wg instrukcji nazy, wszystkie trzy górne kręcą się w lewo a trzy dolne silniki w prawo.

widziałem na yt jak zachowuje sie taka hexa w przypadku awarii jednego z silników- jak pada dolny to hexa wiruje w osi yaw ale da się wylądować (bo i start tez byl na odłączonym silniku) a jak pada górny to praktycznie nic sie nie dzieje tzn hexa wystartowała i po krotkim zawisie wylądowała bez szwanku. podoba mi sie to i jest to następne "za" za hexą Y...
ciągle szukam w sieci i same ogólnikowe gdybania znajduję :(
potrzeba kogoś, kto w tym siedzi...

Wróć do „Ogólne dyskusje o "dronach" wszelakich...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość