FPV - wybór zestawu...

Trackery, anteny, gimbale, eLeReSy, gimbale, nagrywarki i inne bolączki...
FPV Olo
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 3
Rejestracja: 27-11-2012
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postautor: FPV Olo » 30 lis 2012, o 23:27

miruuu pisze:Myślisz, że taki samolot będzie dobrą platformą pod FVP na pooczątek?
Spokojny górnopłat z dużym limitem dociążenia...



Spoko,nada sie :D
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 1 gru 2012, o 00:23

Moim zdaniem do niczego się nie nada. Za szybki na podejściu, prawie go nie widać jak leci, ledo wystartował, chłopaki musieli się z nim nabiegać, model jest niesamowicie dynamiczny, to już nie jest staroprykowskie latanie FPV, to jest rasowy akrobat F3M. Do tego przy szybkim wywrocie może być trudny do opanowania.......
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 1 gru 2012, o 00:44

a te tajemnicze "FPV" to co to jest?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 1 gru 2012, o 02:09

Crash: do każdego modelu można doczepić kamerkę i nazwać FPV... Tyle że wyobraź sobie że patrzysz przez kamerkę. Czego oczekujesz po modelu? No chyba nie sprawności dzidy :wow2: :grin2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 1 gru 2012, o 16:04

F - fruwać
P - podglądać
V - wideo
no tak, logiczne. dzida też... :nw:
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 3 gru 2012, o 08:05

First Person View - widok z perspektywy pierwszej osoby.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 3 gru 2012, o 09:04

fpv, juz doczytalem (dzięki gmeraczowi) ;)
mozna kupic gotowy zestaw czyli kamerke, nadajnik, monitor plus gps, tak zeby tylko "wsadzić" w bezzałogowy statek powietrzny?

ps- fajna jest ta "fachowa terminologia" :thumb:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 gru 2012, o 10:48

Na upartego znajdziesz gotowy zestaw, ale najprawdopodobniej mocno przepłacisz. Chyba, że ktoś będzie sprzedawał używkę, po swoim modelu - lecz takich ogłoszeń nigdy nie widziałem.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 4 gru 2012, o 23:03

Crash... Lojalnie uprzedzam, że temat FPV jest jeszcze bardziej zaraźliwy (bo bardzo atrakcyjny) niż same heliki... :grin2: To jest taka cholera, że gdy ci zacznie pracować wyobraźnia co z tym możesz zrobić i co obejrzeć, że ci od razu jakieś qrde kudłate myśli we łbie powstają :wow2:
Ja już będę miał na dniach ze sześć przesyłek z podzespołami do montażu mojego tri-szpiona i jadę śmialutko z koksem...
Najpierw plaża jesienią, potem sąsiadki :vhappy: A potem małe napastowanko wybranej sąsiadki i propozycja współpracy przy kręceniu filmów :grin2: ... :approve:
A po nich może jakieś sympatyczne ujęcia końca świata, bodajże 21 grudnia??
W końcu bunkrów do obserwacji niebezpiecznych zjawisk to ci w UK też nie brakuje...
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 4 gru 2012, o 23:33

ja bardzo szybko łapię wirusy...
lubie fachowo cykać fotki więc temat jest dlamnie kuszący...
co do sprzętu to wiem jak sprawnie tego uzywac i niech tak zostanie, nie mam czasu zacząć uczyć się jak skonstruować swoją stacje tv, dlatego pytalem o gotowe zestawy (tzn rozpakować, podłączyć, przykręcić do uchwytu i podglądać...)
ps - jak wielkie quadro musi być do dźwigania średniej lustrzanki?
ps2- czytałem ze sygnał na analogowy trzeba zamienić, to nieprzeszkadza chyba w uzyskaniu nagrania czy fotek w
cyfrowej jakości?
ps3- czemu i co to za kamerki są uzywane (90% filmików na yout.) które dają paskudny dla mnie efekt "rybiego oka"?
ps4- zapytam jak mi się zkonkretyzuje bardziej problemik hmm


pozdrawiam podglądaczy :thumb: :thumb: :thumb:
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 5 gru 2012, o 00:17

No to teraz panocku stąpamy po coraz cieńszym lodzie :masakra: A Tobie się kończą po woli perspektywy... Tyle że jeszcze o tym nie wiesz :banana:

crash pisze:pytalem o gotowe zestawy (tzn rozpakować, podłączyć, przykręcić do uchwytu i podglądać...)

Uwierz... Jeszcze cię nie stać... Jakikolwiek to biznes masz... :wall: :thumb: :wow2: Albo inaczej - zapomnij i popij wodą... Bo warto poczytać i mieć za to samo 2 x więcej.
crash pisze:ps - jak wielkie quadro musi być do dźwigania średniej lustrzanki?

Quadro? A tak z metr... Na każdym ramieniu.. I silniki po pół kilowata mocy... A jaaak... Śmialutko jedziemy... Albo podejdziemy do tematu z zupełnie innej strony...
Do zastosowań tego typu najbardziej pasującą konstrukcją jest hexa lub okto, czyli sześć lub osiem ramion. Dlaczego?
Bo łatwiej znaleźć żonę, bo więcej mocy, bo można wepchnąć pro gimbala który nie tylko wozi ale też porządnie stabilizuje, bo większy udźwig, bo lepiej lata, bo zaje**scie wygląda i oglądane na plaży laski już lecą na taką ilość, więc łatwiej znaleźć żonę... :plask: :nono: :grin2: itd.
crash pisze:ps2- czytałem ze sygnał na analogowy trzeba zamienić, to nie przeszkadza chyba w uzyskaniu nagrania czy fotek w
cyfrowej jakości?

To nie tak... Rejestrujesz obraz cyfrowy HD na pokładzie, a oglądasz analog VGA przez monitor na ziemi lub goggle.
A że sprzęt potrafi kosztować krocie wielu robi skróty. Na początek aby przy najmniej polizać lizaka... ;)
crash pisze:ps3- czemu i co to za kamerki są uzywane (90% filmików na yout.) które dają paskudny dla mnie efekt "rybiego oka"?

Z tego samego powodu. Bo ludzie rejestrują obraz z kamery do latania z szerokim kątem, a nie do filmowania. Rybie oko daje lepszy podgląd sytuacji jak wiesz i fajnie się w tym trybie steruje, ale to chłam do pokazania. W takim wypadku potrzeba dwóch kamer. Jedna mini dla pilota z OSD (monitoring = telemetria), a druga do właściwej produkcji. A że ta druga waży sporo więc się montuje zawieszenie (gimbal) pod spodem i to ze stabilizowanym zawieszeniem, sterowanym przez centralny komputer.
A i tak efekty odbiegają często dalece od oczekiwań... Dlatego że jakość pro wiąże się często z PRO inwestycją. Tak jak szkiełka i szkła w optyce ;)

Wszystkie uproszczenia rozbijają się o górę kasy dla niektórych. Stąd pośrednie rozwiązania do celów amatorskich.
Wyszło trochę masło bardziej maślane, ale wybacz - długi i mroźny dzionek za mną, więc i składnia mi powoli siadła. Ale mam nadzieję że połapiesz przewody i tyle na dzisiaj. Pytaj = się dowiesz. :)
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
FPV Olo
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 3
Rejestracja: 27-11-2012
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postautor: FPV Olo » 6 gru 2012, o 21:07

Ja nic nie mowie ale to jest powitanlia.
Ale spoko chłopy nie przeszkadzjdze se :P

Masz rację Olo, dlatego wydzieliłem posty do nowego wątku - Mod :nw:
Awatar użytkownika
stuf
Domownik forum...
Posty: 337
Rejestracja: 23-01-2012
Lokalizacja: Sulejówek
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: stuf » 6 gru 2012, o 21:34

crash a właściwie zapytam się Ciebie po fachu.. jaką Ty puszkę planujesz upchnąć na quadro, okto, hexa ?? i jak planujesz cykać foty ?? pilotem ?
Pozdrawiam - Andrzej

Cessna 182, inne latadła
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 7 gru 2012, o 14:41

Właśnie Crash, pospowiadaj się nam troszku... Bo brakuje nam wiedzy w tym temacie :wall:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 8 gru 2012, o 15:15

mam lustrzankę i kilka obiektywów, te większe są dość ciężkie. potrzeba więć duuuzy zyrandol zrobić... czytalem troche o tym, masa materialu :masakra:
nie mogę znalezc nic o projektowaniu, nie wiem jak się zabrać za budowę multi. jak dobrac silniki, wirniki regulatory i jakiej wielkosci pakiet do tego. modul stabilizujący, jakies autopiloty, gps, osd ufffff...
macie jakieś praktyczne linki?
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 10 gru 2012, o 09:52

Witam

tu masz link do kalkulatora wspomagającego projektowanie wielo-wirnikowców.
http://www.ecalc.ch/xcoptercalc_e.htm?ecalc

To co musisz wiedzieć na początku (czego nie zrobi za Ciebie kalkulator) to przybliżona waga całości. Kalkulator nie wlicza automatycznie do Wagi całosci silników, regli, pakietów. Tak więc ręcznie musisz uaktualniać. ten parametr.

Opis xcopterCalc na przykładzie faktycznych danych Quadrocoptera a'la Pit202. Czyli latającegod zikusa z zielonymi śmigiełkami.

Dane silników, regulatorów ESC, pakietów czy śmigieł możesz brać z przykładowych danych lub przepisując dane z inf. o produkcie podawanych w sklepie...

poniższa konfiguracja odpowiada:
śmigła GWS SF 11x4,7 2 łopaty
silnik 2830-11 1000KV 210W
ESC rctimer simok 20A
waga Quadrokoptera bez pakietu ~980gram (zawiera GoPro, FPV, silniki, smigla, elektronike, rame itp.)


I. Sekcja Górna na żółto - tu uzupełniasz
I.1. xCopter Weight - całkowita waga Coptera (wliczając pakiety Li-Pol, silniki, regle, FPV, kamery itp.) nie wylicza automatycznie po zmianie silników czy pakietów trzeba aktualizować ręcznie.
I.2 liczba silników/śmigieł jaką będziesz używać
I.3 Tu podajesz pakiety Li-Pol, czym będziesz zasilać copter, z gotowych przykładów lub Custom, waga pakietu nie jest doliczana do I.1, waga przykładowych pakietów podawana jest w dolnej sekcji w polu 3a. PO zmianie pakietu ręcznie doliczasz do I.1.
I.4 Podajesz dane regulatora ESC, z gotowych przykładów lub ręcznie podając parametry.
I.5. Podajesz dane silnika, część informacji z opisu w sklepie, resztę (jezeli brakuje) na podstawie przykładowych danych innych producentów...
I.6 Dane śmigieł jakie zastosowałeś,

II. Sekcja dolna z wynikami na zielono - tu otrzymujesz wyniki
jeżeli coś się świeci na czerwono, sprawdź czy podałeś wszystkie wymagane parametry, lub czy któryś z parametrów podanych (silnik, pakiety, waga, rozmiar śmigła) nie powoduje problemu.
II.7 Tak konfigurujemy aby było poniżej =<50% (w końcu ma latać ? :) )
jeżeli mamy zapas (np 41% < 50% ) oznacza to iż możemy dołożyć np. dodatkowy pakiet Li-Pol lub inny osprzęt na pokład.
wystarczy do całkowitej wagi dołożyć wagę dodatkowego osprzętu (np. dodatkowego nadajnika Video, pakietu itp)
dodatkowy pakiet dodajemy w sekcji I.3 #parell =2 (będzie wtedy równolegle dwa pakiety)

II.8. czas lotu przy założeniu że wszystko się kręci na MAX (pesymistyczny)
II.9. przybliżony czas lotu postępowego, różni się o 10% od realnych danych
II.10. Moc jaka jest wymagana od silników przy MAX obciążeniu.
dodatkowe pola zaznaczone na zielono to:

Battery Max Load: - 18.4C -pilnujemy aby nasze pakiety nie pracowały w max dopuszczalnym dla nich zakresie... czyli nie stosujemy pakietów 20C dla obciążenia max 18C bo szybko skończą żywot..

Motor @ Maximum: 17.06A -zwracamy uwagę czy nie jest zbyt blisko maximum naszych ESC, można chwilowo przekroczyć dopuszczalne maximum... ale nie projektujemy coptera na tzw.styk. musimy miec zapas czyli nie przekraczamy max. dopuszczalnego dla ESC.


poniżej obrazek do instrukcji:
Obrazek

a tak to mniej więcej lata...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yPcNYmau7l0&feature=g-crec-u[/youtube]
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki
Awatar użytkownika
stuf
Domownik forum...
Posty: 337
Rejestracja: 23-01-2012
Lokalizacja: Sulejówek
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: stuf » 10 gru 2012, o 11:56

Jako że nie mam kompletnie pojęcia o quadro / hexa itp copterach mam pytania... o ile się nie mylę tym ustrojstwem steruje się za pomocą czterech regulatorów i krzywych gazu ?? a co za tym np. quadro ma 2 lewe i 2 prawe śmigła ?
Opłaca się kupować gotowy do złożenia jakiejś znanej marki np. Gaui czy samemu lepiej wyrzeźbić?
Jak się zachowuje w porównaniu do zwykłego helika ? majta nim w każdą stronę czy raczej jest sam stabilny ? Kwestie FPV i gimbala na razie pominę - potem będę męczył szanownego kolege Pirzol`a :vhappy:
Pozdrawiam - Andrzej

Cessna 182, inne latadła
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 10 gru 2012, o 13:24

stuf pisze:Jako że nie mam kompletnie pojęcia o quadro / hexa itp copterach mam pytania... o ile się nie mylę tym ustrojstwem steruje się za pomocą czterech regulatorów i krzywych gazu ?? a co za tym np. quadro ma 2 lewe i 2 prawe śmigła ?
Opłaca się kupować gotowy do złożenia jakiejś znanej marki np. Gaui czy samemu lepiej wyrzeźbić?
Jak się zachowuje w porównaniu do zwykłego helika ? majta nim w każdą stronę czy raczej jest sam stabilny ? Kwestie FPV i gimbala na razie pominę - potem będę męczył szanownego kolege Pirzol`a :vhappy:


- sterowanie 4 kanały, bez miksowania, to nie zbędne minimum. wszystkei dodatkowe kanały służa do aktywowania funkcji np. GPS_HOLD, GPS_HOME, platforma itp.

- regulatory w zależności od FC-flight controler stosuje się z opcją pracy na i2c, fast pwm lub zwykłe...
zakres gazu ustawia FC w reglach i to za jego posrednictwem kalibrujemy regle.
obroty lewo/prawo ustawiamy podczas budowy, podpinając odpowiednio kable od silnika do regla, na etapie budowy musimy to wykonać.
ja robilem tak, że podpinalem odbiornik do kazdego regla oddzielnie i sprawdzalem w ktora strone sie krecil silnik, jak w zła to zamienialem tylko kolejnośc kabelków silnika i po sprawie.

Kierunki obrotów silników w zaleznosci od konstrukcji jaką się stosuje sa podawane w manualach poszczególnych FC. do tego kupuje sie smigla lewo/prawo skretne.

- w porównaniu do zwykłego helika... to lata samo ;), generalnie w trybie platformy sam się pozycjonuje, jak aktywujesz GPS Hold, to potrafi utrzymać pozycję w szescianie ~5x5x5m zalezy od FC, GPS itp...

latanie hexą/quadro wymaga znacznie mniejszej koncentracji niż helikiem... zobacz na moje filmiki... czy majta nim na boki ? a mozesz puscic aparature w heli na kilkanascie sekund ? :) bo w dobrze ustawionej hexie/quadro możesz nawet na dłużej.

polecam manual:
http://baliniak.2box.pl/qq/KFC32-manual.pdf
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki
Awatar użytkownika
stuf
Domownik forum...
Posty: 337
Rejestracja: 23-01-2012
Lokalizacja: Sulejówek
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: stuf » 10 gru 2012, o 13:31

Czyli moja Aurorka 9 ogarneła by dowodzeniem tego wiatrakowca..
Teraz tylko pytanie czy kupować nowy do złożenia czy kombinować samemu jakieś podzespoły, ramę, gps, gimbale itp.. ?
Pozdrawiam - Andrzej

Cessna 182, inne latadła
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 10 gru 2012, o 14:16

jeżeli ma mozliwosc ustawienia trybu samolot bez mikserów to na pewno...

co do reszty wszystko zalezy od zasobów finansowych i ewentualnego zapału... czy starczy na dłuzej czy chces zmeić już od razu gotowca...
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki

Wróć do „FPV - ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość