Nowe przepisy w 2020 - pytania i życzenia do ULC

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 25 lut 2020, o 07:41

Raczej lotnicze przedszkole. Nagłaśniając temat otwieramy drzwi do ciemnego pomieszczenia, nie do końca wiedząc co się w nim znajduje.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 lut 2020, o 09:45

O to wlasnie chodzi zeby zapalic swiatlo i sie dowiedziec, zamiast sie bac i chowac przed zlymi duchami pod poduszką.
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 25 lut 2020, o 10:01

To zapal światło i wypuść duchy z poduszki.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 lut 2020, o 14:58

Ja akurat nie mogę.. znaczy mógłbym ale nie chcę.
Jakiś kot mi naszczał na poduszkę i teraz to jest taki smród, że nie idzie wytrzymać.
Brzydzę się tego dotknąć... czekam aż wywietrzeje... śpię na dywaniku pod drzwiami w przedpokoju...

:swir:
Awatar użytkownika
marketleader
Stały bywalec...
Posty: 131
Rejestracja: 23-10-2015
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 14 razy

Postautor: marketleader » 25 lut 2020, o 16:07

gumi pisze:To zapal światło i wypuść duchy z poduszki.

Przestańcie siać ferment.
ULC nie tworzy przepisów więc nie ma na nie wpływu.
Ale jeżeli policja faktycznie będzie chciala coś kontrolować to kto będzie dla nich interpretował przepisy i ich szkolił? No?
Więc lepiej mieć ULC po swojej stronie. I to ULC świadomy naszych wątpliwości i jak te wątpliwości mogą zinterpretować różni matołkowie.
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 26 lut 2020, o 07:59

To tak nie działa. W przypadku działań restrykcyjnych z udziałem policji sprawa i tak znajdzie finał w postępowaniu mandatowym lub sądowym.
Awatar użytkownika
azaz44
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 84
Rejestracja: 20-06-2019
Lokalizacja: Poznań
Podziękowano: 1 raz
Kontaktowanie:

Postautor: azaz44 » 26 lut 2020, o 08:28

Jak dla mnie, temat terenow nad ktorymi mozna latac jest czyms, o co warto pytac i cisnac. To czy rolnik bedzie mogl mnie przepedzic gdy latam nad jego kapusta lub obok jest istotne. Stare przepisy mowily chyba raczej o zabudowaniach i ludziach.
Mój soft tu: http://rc.a-soft.org
Awatar użytkownika
marketleader
Stały bywalec...
Posty: 131
Rejestracja: 23-10-2015
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 14 razy

Postautor: marketleader » 26 lut 2020, o 08:34

Jak policja będzie mieć za autorytet złe duchy z poduszki to tak właśnie będzie. Brak jasnych zasad budzi możliwości dowolnej interpretacji i ścigania kogo się chce za co się chce.
Jawność i przejrzystość, nawet jeżeli jest trudna i niewygodna, jest lepsza od jakichś dusznych pierdów pod poduszką w ciemnym pokoju.

Zaczekajmy na seminarium i materiały. Wybierze się ktoś tego 17 marca?
Awatar użytkownika
angry trex
Elita forum...
Posty: 563
Rejestracja: 24-05-2016
Lokalizacja: Swaj - beverly hills Poznania
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 28 razy

Postautor: angry trex » 26 lut 2020, o 09:02

....a wszystko przez przeklęte wielowirnikowce...obecny rozwój technologii jest tak nieprzewidywalny, że tzw "drony" to początek chaosu

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Sławol

Urodzony by latać...
zmuszony do pracy.

.................................
Likwidacja hobby
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 26 lut 2020, o 09:41

No chyba nie sądzisz, że urządzenia są tu winne. Raczej winni są ludzie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 26 lut 2020, o 10:45

angry trex pisze:...tzw "drony" to początek chaosu
Nie drony, tylko droniarze, czyli użyszkodnicy tych pożytecznych urzadzeń.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 26 lut 2020, o 11:31

azaz44 pisze:Jak dla mnie, temat terenow nad ktorymi mozna latac jest czyms, o co warto pytac i cisnac. To czy rolnik bedzie mogl mnie przepedzic gdy latam nad jego kapusta lub obok jest istotne. Stare przepisy mowily chyba raczej o zabudowaniach i ludziach.


Ten akurat temat zahacza o trochę inny, nie prawny, ale społeczno - socjologiczny aspekt sprawy.
Jeśli masz złe relacje z rolnikiem to tak czy siak nie masz szans.
NIE BĘDZIESZ latał nad jego polami.
Pozostaje się dogadać, albo zmienić miejscówkę.
I żadne paragrafy tu niczego nie zmienią.
Awatar użytkownika
azaz44
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 84
Rejestracja: 20-06-2019
Lokalizacja: Poznań
Podziękowano: 1 raz
Kontaktowanie:

Postautor: azaz44 » 26 lut 2020, o 12:13

aikus pisze:
azaz44 pisze:Jak dla mnie, temat terenow nad ktorymi mozna latac jest czyms, o co warto pytac i cisnac. To czy rolnik bedzie mogl mnie przepedzic gdy latam nad jego kapusta lub obok jest istotne. Stare przepisy mowily chyba raczej o zabudowaniach i ludziach.


Ten akurat temat zahacza o trochę inny, nie prawny, ale społeczno - socjologiczny aspekt sprawy.
Jeśli masz złe relacje z rolnikiem to tak czy siak nie masz szans.
NIE BĘDZIESZ latał nad jego polami.
Pozostaje się dogadać, albo zmienić miejscówkę.
I żadne paragrafy tu niczego nie zmienią.


Tak, zgoda. Do końca nie jestem pewien czy latanie nad czyjąś kapustą jest etycznie OK. A nad zbożem czy czymś palnym to też kwestia bezpieczeństwa.
Ale "obok" to inna sprawa... konieczność bycia zawsze 150 metrów od tej kapusty utrudnia sprawę.
Mój soft tu: http://rc.a-soft.org
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 26 lut 2020, o 13:58

Oczywiście, oczywiście....
No tak czy siak ja....
... no cóz, głownie latam nad polami z których właścicielami żyjemy we względnej komitywie.
A to oni któregoś z nas kiedyś wyciągali z błota, a to mi ich podrzucaliśmy do domu jak oni utknęli w błocie, raz na jakiś czas jakaś pogadanka, wymiana pozdrowień - jest OK.
Ale jak mi się zdarza latać nad obcymi polami to zawsze staram się najpierw namierzyć właścicieli i zapytać o zgodę.
Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby odmówili.
Jeśli na polu aktualnie coś rośnie to co najwyżej prosili, żeby tego nie niszczyć, co jest oczywiste...
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 26 lut 2020, o 14:18

A jak zapewniasz, ze nie zniszczysz? :D Przeciez w razie kreta musisz wejsc w uprawy. Pytam serio bo juz nie raz mi przyszlo do glowy zeby sobie namierzyc na przedmiesciach jakegos rolnika i dogadac sie z nim co do ewentualnego latania nad polem. Niestety w moich okolicach praktycznie nie ma duzych, pustych i dzikich ląk.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 lut 2020, o 14:18

azaz44 pisze:Tak, zgoda. Do końca nie jestem pewien czy latanie nad czyjąś kapustą jest etycznie OK. A nad zbożem czy czymś palnym to też kwestia bezpieczeństwa.
Ale "obok" to inna sprawa... konieczność bycia zawsze 150 metrów od tej kapusty utrudnia sprawę.


Latanie nad kapustą już od dawna grozi Ci więzieniem/karą/ukrzyżowaniem jeśli trafisz na upierdliwego rolnika.

Prawo lotnicze: "dron musi być używany w sposób niestwarzający zagrożenia dla innych osób, mienia lub użytkowników przestrzeni powietrznej" - stosując odpowiednio naciągniętą interpretację stwarzasz zagrożenie dla mienia (kapusty). Dalej czytając "Art. 211. Prawo lotnicze" dowiesz się że że latanie niezgodnie z obowiązującymi zasadami "podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku."

Kodeks wykroczeń art. 107: "Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany." - znowu interpretując to w odpowiedni sposób rolnik może powołać się na ten kodeks twierdząc że złośliwie niepokoisz go latając mu nad kapustą

Kodeks karny art. 190a: "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." - jak wyżej, kwestia odpowiedniej interpretacji

Takich przepisów można znaleźć dużo więcej, dlatego dla własnego spokoju i bezpieczeństwa najlepiej kulturalnie dogadać się z właścicielem terenu.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 26 lut 2020, o 14:33

Carson pisze:A jak zapewniasz, ze nie zniszczysz? :D Przeciez w razie kreta musisz wejsc w uprawy. Pytam serio bo juz nie raz mi przyszlo do glowy zeby sobie namierzyc na przedmiesciach jakegos rolnika i dogadac sie z nim co do ewentualnego latania nad polem. Niestety w moich okolicach praktycznie nie ma duzych, pustych i dzikich ląk.



Jak już jest kret to trudno - wchodzę i staram się niszczyć jak najmniej (można chodzić po zbożu i praktycznie nie zostawiać śladów - odrobina wprawy i dobrej woli)
Chodzi o to, żeby nie włazić co chwila, albo np. nie wyciąć pasa startowego 5x50 metrów.

Potężnym problemem o małym, ale niezerowym prawdopodobieństwie pozostaje kret zakończony pożarem modelu od którego może się zająć wysuszone zboże tuż przed żniwami - to jeden z moich najczarniejszych koszmarów.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 lut 2020, o 15:09

aikus pisze:
Potężnym problemem o małym, ale niezerowym prawdopodobieństwie pozostaje kret zakończony pożarem modelu od którego może się zająć wysuszone zboże tuż przed żniwami - to jeden z moich najczarniejszych koszmarów.


Tylko latanie nitro może CIę przed tym uchronić.

KK Art. 163.
§ 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:
1) pożaru,
2) zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu,
3) eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego
gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących,
4) gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego,
– podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020, o 16:08 przez mwx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
azaz44
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 84
Rejestracja: 20-06-2019
Lokalizacja: Poznań
Podziękowano: 1 raz
Kontaktowanie:

Postautor: azaz44 » 26 lut 2020, o 15:24

mwx pisze:
azaz44 pisze:Tak, zgoda. Do końca nie jestem pewien czy latanie nad czyjąś kapustą jest etycznie OK. A nad zbożem czy czymś palnym to też kwestia bezpieczeństwa.
Ale "obok" to inna sprawa... konieczność bycia zawsze 150 metrów od tej kapusty utrudnia sprawę.


Latanie nad kapustą już od dawna grozi Ci więzieniem/karą/ukrzyżowaniem jeśli trafisz na upierdliwego rolnika.

Prawo lotnicze: "dron musi być używany w sposób niestwarzający zagrożenia dla innych osób, mienia lub użytkowników przestrzeni powietrznej" - stosując odpowiednio naciągniętą interpretację stwarzasz zagrożenie dla mienia (kapusty). Dalej czytając "Art. 211. Prawo lotnicze" dowiesz się że że latanie niezgodnie z obowiązującymi zasadami "podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku."

Kodeks wykroczeń art. 107: "Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany." - znowu interpretując to w odpowiedni sposób rolnik może powołać się na ten kodeks twierdząc że złośliwie niepokoisz go latając mu nad kapustą

Kodeks karny art. 190a: "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." - jak wyżej, kwestia odpowiedniej interpretacji

Takich przepisów można znaleźć dużo więcej, dlatego dla własnego spokoju i bezpieczeństwa najlepiej kulturalnie dogadać się z właścicielem terenu.


Już bardziej naciągnąć się nie dało :) Ale bez przesady, prawo tak nie działa..
Mój soft tu: http://rc.a-soft.org
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 26 lut 2020, o 17:06

mwx pisze:Tylko latanie nitro może CIę przed tym uchronić.


No taaaak... bo od rozgrzanego silnika to się na sto procent nic nie zapali, poza tym jak wiadomo w modelach spalinowych nie ma absolutnie żadnej elektryki, tylko nitro, które jak wiadomo jest absolutnie niepalne. :vhappy: :vhappy:
:hammer: :hammer:

mwx pisze:KK Art. 163.
§ 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:
1) pożaru,
2) zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu,
3) eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego
gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących,
4) gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego,
– podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.


Tu już dochodzimy do prostego wniosku: "Pokaż mi człowieka, a ja pokażę Ci na niego paragraf".
...
Zwłaszcza tę energię jądrową.. ja tam lubię sobie wyzwalać, robię to często no i co...
Zamkną mnie za to?

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość