elektronika - helpdesk

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 sie 2023, o 11:46

każdy punkt xero ogarnie. Można kupić specjalny papier do tego, ale ja to robiłem na jakimś szmatławcu typu "tele tydzień", czy tam "twój weekend".
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 29 sie 2023, o 11:59

Można jeszcze płytkę "nadrukować" w drukarce 3D, ale pewnie tez nie masz :grin2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 12:24

mwx pisze:każdy punkt xero ogarnie. Można kupić specjalny papier do tego, ale ja to robiłem na jakimś szmatławcu typu "tele tydzień", czy tam "twój weekend".


.... ale to czekaj.... to jak... Drukowałeś ścieżki na tym szmatławcu i potem sprasowywałeś te ścieżki z niego na laminat razem z jego szmatławym kolorowym drukiem? I to on robił za izolację?

Artu pisze:Można jeszcze płytkę "nadrukować" w drukarce 3D, ale pewnie tez nie masz :grin2:


Nie mam i jakbym dużo o tym nie myślał i się nie zastanawiał i ile razy bym kasy już prawie nie uskładał, to zawsze wychodzi, że:
- tak naprawdę to potrzebuję nie drukarki tylko wydruków
- wydruków w życiu potrzebowałem... w sumie, wszystkich może z pięciu, z czego trzy narysowałem sobie długopisem 3D - są oczywiście brzydsze, ale spełniają rolę, pozostałe dwa wystrugałem sobie z kijków, drutu i taśmy tak jak to się kiedyś robiło i to kurvva wszystko działało.
- gdybym już miał potrzebować drukarki 3D, to tak naprawdę najbardziej ze wszystkiego potrzebowałbym umiejętności projektowania 3D i robienia własnych projektów, bo korzystanie z bazy gotowych mnie nie zadowala, nie rajcuje i na bank nie będzie tam 99% (z tych kilku) rzeczy których potrzebuję, albo będą nie takie jakie chcę...
- jak już się nauczę projektować 3D, to wystarczy wysłać taki projekt do kogokolwiek kto ma drukarkę 3D - wszyscy Ci ludzie są jakoś zaskakująco dziwnie chętni, żeby mi wydrukować co tylko potrzebuję, często bardziej niż ja sam jestem chętny, żeby to coś w ogóle mieć.
- powyższe skłania mnie to potwierdzenia przekonania, że drukowanie 3D jest celem samym w sobie i wszystkim właścicielom drukarek 3D najzwyczajniej w świecie bardzo szybko kończą się pomysły "Co by tu jeszcze wydrukować...??" ... i nic dziwnego bo ileż kurvva można drukować dla samego drukowania...
- .... ile razy byłem już naprawdę blisko, żeby kupić drukarkę 3D pojawiał się inny, ważniejszy i pilniejszy zakup, drukarka słusznie spadała na dalszy plan.... za którymś razem jak tak spadła, tak już nie wróciła.

więc.... no.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 sie 2023, o 12:37

aikus pisze:
.... ale to czekaj.... to jak... Drukowałeś ścieżki na tym szmatławcu i potem sprasowywałeś te ścieżki z niego na laminat razem z jego szmatławym kolorowym drukiem? I to on robił za izolację?



Podczas prasowania przechodzi tylko toner. Szmatławce mają taką "tłustą" powierzchnię, do której toner słabo się przykleja i potem elegancko przechodzi na miedź.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 13:25

... i sam toner dostatecznie izoluje miedź od kwasu....

Obrazek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 13:25

Człowiek to czasami za dużo myśli a za mało robi...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 sie 2023, o 14:15

Nie mam zdjęć na potwierdzenie, bo to były czasy sprzed mody na archiwizowanie każdej codziennej kupy, ale pamiętam że osiągnięte tą metodą efekty zadziwiły mnie pozytywnie od pierwszego strzału.

Jedyne co poprawiłem od drugiego podejścia to to że dodałem kropki w miejscach w których wierciłem w laminacie (komponenty tht), bo taka wytrawiona w miedzi kropka elegancko pozycjonowała cienkie wiertło.

No i nie zakręć się z lustrzanym obracaniem tego wszystkiego
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 14:40

mwx pisze:
No i nie zakręć się z lustrzanym obracaniem tego wszystkiego


Kuuuurwa wiem :wall: :wall: :wall:
Zrobiłem sobie jeden prosty układzik do sterowania pompą perystaltyczną przy akwarium. Zrobiłem go na płytce prototypowej (takim plastikowym wynalazku, że tylko wkładasz i działa).
Działało elegancko.
No to fru - płytka uniwersalna, powtykałem wszystko i podorabiałem połączenia pod spodem...
Trzy razy musiałem poprawiać bo zawsze przez to lustrzane odbicie coś popieprzyłem.
Na szczęście nic nie odparowało, zawsze tylko nie działało, albo działało źle.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 29 sie 2023, o 16:59

a nie prościej (i mimo wszystko szybciej) zamówić w pcbway? Pierwszy projekt wychodzi za grosze - w zasadzie tylko parę dolców za przesyłkę płacisz.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 18:59

Tak na moje wyczucie (a mam niewielkie) to mocno zależy od tego co robisz.
Bo tak: musisz stworzyć gerber file, co może nie jest dużym problemem, ale jak się tego nigdy nie robiło, no to trzeba ogarnąć jakiś programik, rozczaić go, nauczyć się robić projekty... i narysować projekt.
Ja go mam w PDFie - dam radę przerysować na laminat i już. Gotowe.
PO drugie, czy na pewno takie grosze i tak szybko? Obejrzałem na szybko co oni tam oferują i albo jest to jakiś standard shipping za 3 dolce 11 - 30 dni (więc nie jest szybko) albo jest to 2 - 7 dni za 25 dolców - czyli nie jest tanio.

Fakt, że mogą robić cuda łącznie z 7 warstwowym drukiem - no dobra, nie dojdę nigdy do takiego etapu w samodzielnym budowaniu układów, jestem realistą.

Mój układ ma w sumie kilkanaście elementów. Działa już na płytce prototypowej... i póki co może sobie tak działać, jeszcze go trochę poreguluję.
W tym czasie przyjdą zamówione laminaty, pisak (zamówiłem sobie nowy, żeby nie było) i wytrawiacz - pewnie jutro / pojutrze będę je miał i mogę działać.

Więc reasumując, wydaje mi się, że właśnie dla jednej sztuki, raz (na jakiś czas) to jednak nie ma sensu.
Gdybym potrzebował takich sztuk powiedzmy 10 - aaa to co innego, to już warto sie zastanowić.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 29 sie 2023, o 19:52

Możesz mieć rację.
Zamówiłem 2go, wysłali 6, a z dwudziestego mam zdjęcia polutowanej płytki; z przesyłką 5,15 USD. Wydawało mi się wtedy, że szybko przyszło ;)

A nad projektem siedziałem wiele, wieeele godzin. Więc tu też masz rację.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sie 2023, o 21:38

No.... a jeszcze znając mnie, niech się gdzieś pomylę w projektowaniu i cały plan w piździec :vhappy: :vhappy:

Z drugiej strony... właśnie się pochwaliłem kumplowi co zrobiłem i zamówił sztukę dla siebie... więc potrzebuję już dwóch takich płytek...
...
I odpowiadając na niezadane pytanie: Nic takiego, detektor piorunów z tego projektu: https://serwis.avt.pl/manuals/AVT1310.pdf
Pytałem w AVT - wycofali ze sprzedaży i nie produkują już płytek.

Odpowiadając na kolejne niezadane pytanie: tak wiem, że jest w członek męski darmowych stron w internecie które to dają. Są też aplikacje na telefon i jedną nawet mam i to w wersji pro, ale co z tego - każda ma coś co mnie wpienia i żadna nie działa bez sieci. A ja chciałem mieć coś standalone i okazuje się, że najtańsze sprzętowe detektory burz jakie można kupić zaczynają się od około 300 złotych plus trzeba mieć do tego stację pogodową za ~1500...
Z kolei standalone detektor burzy to coś co ... owszem, istnieje, ale jest to sprzęt pro i tylko na zamówienie, więc nawet nie pytałem o cenę.

No i .... o ile u mnie to jest wyłącznie kwestia widzimisię, że chcę coś takiego mieć, o tyle ten mój kolega, to podróżnik z krwi i kości, więc mu się takie coś pracujące offline zdecydowanie przyda.

Pobór prądu w spoczynku - 25uA. Niech mnie ktoś poprawi jak się j38łem w liczeniu, ale przyjmując pojemność paluszka AA 3000mAh to by wychodziło, że urządzenie może czuwać prawie 10 lat na jednym komplecie baterii...
....w praktyce pewnie trochę mniej, ale nadal: który cyfrowy komputerowy super hiper wszystko mający układ będzie tak oszczędny...?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 30 sie 2023, o 09:02

biorąc po uwagę to ze w tym pdf'ie masz już gotowy rysunek płytki który wystarczyło w kilka minut obrobić inkscape to nie bawiłbym się w żadne pisaki tylko pobiegł po świerszczyka do kiosku i zagadał z sąsiadem co ma drukarkę. w zipie masz plik svg z wektorami, do ewentualnych dalszych modyfikacji. do wydruku powinieneś poczernić to na maxa - to sam ogarniesz

path87.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sie 2023, o 14:27

No pewnie, że ogarnę.... jaaaaj38i3, jak Ty żeś to zrobił .... ::) :approve: :approve:
:nw: :nw: :nw: :nw: :nw:

... no a ja se chciałem porysować ścieżki ... no...
:)
:vhappy: i s3,14erdolił mi zabawe :rotfl2:
utopia
Stały bywalec...
Posty: 116
Rejestracja: 11-01-2012
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: utopia » 31 sie 2023, o 07:04

Aikus dlaczego chcesz trawić kwasem. Śmierdzi Toto a i poparzyć się łatwo. No chyba że był to skrót myślowy .
Słuchaj kolegi bo dobrze Tobie prawi . Płytki metodą termotransferu robi się naprawdę przyjemnie .
Osobiście trawie w B327( bodaj nadsiarczan sodu) wygląda jak zwykła sól i nie robi takich plam jak popularny chlorek żelaza.
Jedni twierdzą ze jestem hoojem inni przeciwnie że anioł . Wszyscy mają rację. Traktuję ludzi z wzajemnością. ;-)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sie 2023, o 09:28

tak tak tak, nadsiarczanem, oczywiście i oczywiście, że skrót myślowy.... Do tego już doszedłem, doczytałem ...
Skrót myślowy.... to z resztą eufemistyczne określenie bo nazywanie soli kwasem jest ... po prostu błędem rzeczowym :)
utopia
Stały bywalec...
Posty: 116
Rejestracja: 11-01-2012
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: utopia » 31 sie 2023, o 14:19

Raczej mój błąd a bardziej wtopa bo tak zaspany na szybko po łebkach czytałem i połowa treści mi uciekła.
Jedni twierdzą ze jestem hoojem inni przeciwnie że anioł . Wszyscy mają rację. Traktuję ludzi z wzajemnością. ;-)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sie 2023, o 14:31

No nie ważne a teraz czekajcie,.... bo kminię na siłę i na piechotę, ale coś nie mogę nabrać przekonania:
- Ten obrazek, jest zrobiony tak, jakby widział ścieżki przez laminat. Tak? NO bo w oryginale są narysowane też kontury elementów mające ułatwić wkładanie odpowiednich w odpowiednie miejsca... i zawsze ścieżki są od spodu, a ewentualne rysunku elementów - od góry.
- Maciek usunął obrazki elementów, zostały tylko ścieżki widoczne od góry (czyli jakby przez transparentny laminat).

Nie muszę zatem już robić lustrzanego odbicia, bo to się wydrukuje na papier tak jak powinno i z papieru przejdzie na płytkę też tak jak powinno....
.... dobrze kminie, czy nie?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 31 sie 2023, o 14:37

Wydrukuj lustrzane odbicie i oryginał

Pierwsza płytka wyjdzie Ci w negatywie, ale drugą zrobisz już dobrze. :rotfl:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sie 2023, o 15:07

Jak mi wyjdzie w negatywie to blać polutuje od góry i już!!! :twisted: :twisted:
:lol: :lol: :lol:

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości