Ładowanie aku AA

Wtyczki, kable, ładowanie pakietów, teorie prądowe i inne elektro-zagwostki.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 11 kwie 2019, o 08:14

Panowie czy naszymi modelarskimi ladowarkami (np antimatter) mozna jakos fajnie naladowac "paluszki" AA. Kupilem sobie 4 eneloopy 1900mah do zasilania apki fs-i6 a do ladowania mam tylko jakas stara prymitywna ladowarke GP. Chcialbym ladowac akumulatorki jak nalezy czyli konczyc ladowanie w odpowiednim momencie a nie jak z tym sprzetem na oko. Z tym ze zamiast kupowac kolejna ladowarke myslalem o tym zeby wykorzystac modelarska - dokupic jakis koszyk na AA. Jest to do zrobienia jak np normalne pakiety NIMH?
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 11 kwie 2019, o 09:22

Zależy, czy masz program NiCd - NiMH (ja w swojej mam) lub program typu "custom". Generalnie odpowiedz brzmi "tak", w większości przypadków takie ładowanie będzie możliwe.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 11 kwie 2019, o 10:16

Jest możliwe, ale ładowanie "jak należy" w przypadku ogniw NiMH, ogniw nieprądowych oznacza ładowanie PRZEDE wszystkim małym prądem (wzorcowo - 0,1C).
A to oznacza ładowanie przez 12 godzin (przy założeniu że zaczynasz ładować puste ogniwo).
O to oznacza blokowanie ładowarki modelarskiej przez 10 godzin.
Jak dla mnie - absurd.


A jeśli zaczynasz ładować większymi prądami to ... OK, ale prawie na pewno ładowarka modelarska nie będzie tego robić dobrze.
Bo łądowarka modelarska jest przystosowana do łądowania ogniw wysokoprądowych.
Koniec ładowania ogniw niklowych (czy to NiCd czi NiMH) polega na obserwowaniu DeltaV. Problem w tym, że to DeltaV jest inne w przypadku ogniw prądowych i inne w przypadku ... nieprądowych (takich jak Eneloopki).
Ładując wyższym prądem wchodzisz w grząski grunt.
Bo złe wykrycie DeltaV to albo niedoładowane ogniwo (mniejszy problem), albo ogniwo przeładowane (zabite, w skrajnym wypadku nawet wybuchnięte chociaż o to ostatnie trzeba się postarać).

Oczywiście DeltaV jest w naszych ładowarkach jak najbardziej programowalne, ale ...
... wiesz jakie wartośći ustawić?
Ja nie wiem.
Próbowałem do tego dojść metodą empiryczna i nie udało mi się, a kilka ogniw przy tych eksperymentach zabiłem.


Nie wiem jaką ładowarkę GP masz, ale jeśli taką jak ja, to jest to najlepsza ładowarka jaką kiedykolwiek miałem.
Nie masz się co przejmować, że przeładujesz ogniwa - przy takim prądzie i napięciu jak ona podaje jest to w zasadzie nie możliwe - po osiągnięciu przez ogniwo maksymalnego napięcia prąd spada do takiej wartości, że jest takim fajnym prądem podtrzymującym (kiedyś to mierzyłem, dziś już nie pamiętam).
I nie robi tego żaden automat!!
Odpowiada za to ... prawo Ohma ;)

...
Oczywiście jak zostawisz baterie w ładowarce na tydzień to pewnie najlepiej to nie będzie, ale jak przeciągniesz ładowanie o kilka godzin - zapewniam Cie, że nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 11 kwie 2019, o 10:28

A jeszcze dodam, że naprawdę dobre ładowarki do NiMHów, takie które potrafią ładować wyższym prądem, oprócz DeltaV monitorują także temperaturę.
Powód - nawet w nich nie ma 100% pewnośći, żę DeltaV zadziała dobrze. Jeśli temperatura zacznie rosnąć to proces ładowania trzeba przerwać - inaczej ogniwo umiera.
Taką ładowarką jest np. Technoline BC-700 (też kiedyś miałem, ale potem komuś oddałem, bo przestała mi być potrzebna).

https://www.hurt.com.pl/profesjonalna-l ... V0QAvD_BwE

I jeśli już chcesz "coś lepszego" do ładowania dowolnych konsumenckich akumulatorków (AA i AAA), to od tego możesz zacząć i na tym skończyć.
;)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 11 kwie 2019, o 11:16

Co do BC-700 - mam, posiadam (jej zakup wymusiło posiadanie obecnie już starej lustrzanki Pentaxa), działa jak należy i właśnie nią ładuję paluszkowe akumulatory NiMH :-). Ba, nawet udało mi się odratować kilka akumulatorków (prawie) zabitych przez prostsze ładowarki "z zestawu".
Modelarską nie próbowałem tego robić, choć, tak jak pisałem, stosowny program w niej jest i odpowiednio niskie prądy da się w niej ustawić.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 11 kwie 2019, o 11:40

Piotr_T pisze:Co do BC-700 - mam, posiadam (jej zakup wymusiło posiadanie obecnie już starej lustrzanki Pentaxa), działa jak należy i właśnie nią ładuję paluszkowe akumulatory NiMH :-).


No, to jesteś kolejnym zadowolonym użytkownikiem tej ładowarki.

Piotr_T pisze: Ba, nawet udało mi się odratować kilka akumulatorków (prawie) zabitych


... prawie zabitych, zależanych, źle eksploatowanych (z efektami pamięci, z efektami leniwej baterii) - zgadza się.
Można to robić ręcznie, ale jest to mocno upierdliwe.
Można to zlecić Technolinowi - zrobi z dużym prawdopodobieństwem dobrą robotę (tylko trzeba dać mu czas).


Piotr_T pisze:(prawie) zabitych przez prostsze ładowarki "z zestawu".


Tak, bo nie ma nic gorszego niż ładowarka która udaje inteligentną.
Do tej grupy należą automatyczne ładowarki Varty albo Energizera - takie kupione w zestawie z paluszkami Acu.
Mam takie dwie... skądś tam, nie pamiętam skąd... Nie używam... wyrzucić szkoda :wall2: :wall2: i tak leżą.
W tym roku wiosenne porządki mam już za sobą - pewnie w przyszłym wylądują na elektrośmieciach.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 11 kwie 2019, o 11:42

Ja próbowałem ładować kilka razy modelarską i bardzo marnie jej to szło, nie wyłączała się. Delta potrafi sie mocno różnić i ładowarka jej nie wykrywa. Po to jest pomiar temperatury, zaczyna się grzać ładowarka się odstawia. Z tego co się interesowalem to tak się ładuje duże pakiety dużym prądem, małym prądem 1/10c na czas, wtedy nie grzeją się na tyle, żeby się uszkodzić.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 11 kwie 2019, o 11:49

Tu jest też chyba niezła. Mam wersję 8x AA/AAA

https://www.banggood.com/ISDT-N24-48W-1 ... rehouse=CN
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 11 kwie 2019, o 11:56

Ładowarka Vinninge na 2xAA/AAA w IKEA kosztuje równo 10PLN.

Działa.

Nie ma się co spuszczać nad ładowarkami do paluszków NiMH.

BTW - kupując Eneloopy pod marką Panasonic przepłaciłeś, było kupić je pod marką IKEA za pół ceny.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 11 kwie 2019, o 12:02

Mam ładowarkę energizer, która ładuje paluszki też energizera i działa poprawnie, na pewno z lepszym skutkiem niż ładowane modelarską ;-)
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 11 kwie 2019, o 12:12

wojtekr pisze:Tu jest też chyba niezła. Mam wersję 8x AA/AAA

https://www.banggood.com/ISDT-N24-48W-1 ... rehouse=CN



... pracujesz w ładowalni akumulatorków AA i AAA?
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 11 kwie 2019, o 12:13

nie ale używam ich do foto
Helikoptery
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 11 kwie 2019, o 12:55

Ma ekranik. Chyba też kupię.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 11 kwie 2019, o 13:04

Ja mam taka jak na focie GP power bank. W takim razie nie kombinuje z antimatterem i bede dalej tej uzywal. Szkoda, ze wczesniej nie wiedzialem o tych aku z IKEA :D Jakie napiecie powinno byc na tych 1900mah AA przy pelnym naladowaniu? 1.5v? Poza tym mam wrazenie, ze apka za dlugo na nich nie dziala.
Dzieki wszystkim za pomoc :piwo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 11 kwie 2019, o 13:14

mwx pisze:Ładowarka Vinninge na 2xAA/AAA w IKEA kosztuje równo 10PLN.

Działa.

Nie ma się co spuszczać nad ładowarkami do paluszków NiMH.




Oczywiście - prawdopodobnie jest to to samo albo prawie to samo co ta ładowarka GP o której wspominamy wcześniej.



Carson pisze:Ja mam taka jak na focie GP power bank.



No to trochę inna - ja mam taką co ma z przodu dwa i z tyłu dwa.
Ale pewnie w środku to samo.


Carson pisze:Jakie napiecie powinno byc na tych 1900mah AA przy pelnym naladowaniu? 1.5v?


Coś takiego... do 1,6 raczej nie dobijesz ;) (tyle mają nowe świeżo rozpakowane zwykłe baterie).



Carson pisze:Poza tym mam wrazenie, ze apka za dlugo na nich nie dziala.


Nie za długo to ile?
Mi jedno ładowanie wystarcza na 3-4 wyjścia na pole i jeszcze mam 4,8 na czterech, a tak naprawdę teoretycznie mogę jechać do 4,4, bo to daje 1,1V/s czyli ogniwo można uznać za rozładowane.
Czyli pewnie kolejne jeszcze ze dwa trzy wyjścia spokojnie bym na tym obleciał...



Wygodniejszym rozwiązaniem jest pakiet na stałe w apce i ładowarka w postaci zasilacza 6V z dobranym rezystorkiem tak, żeby przy maksymalnie rozładowanych akumulatorkach nie przekraczał prądu gdzieś tak 300 - 400mA.
Tak miałem zrobione w poprzedniej apce którejś (chyba w taranisie), tak działa fabrycznie Graupner (nie wiem czy tak dokładnie, ale co do idei - tak).
We FlySky jakoś nie miałem pary do tej pory, żeby tak sobie zrobić.... może kiedyś zrobię jak będę miał wolny wieczór i nie będę miał czym zająć rąk...

Bo to jest wtedy o tyle wygodne, że ładujesz apkę jak komórke - podłączasz na noc do kabelka i z głowy.

Wróć do „Prądownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości