Walizka do ładowania pakietów

Wszystko o barach mlecznych dla naszych pakietów...
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 12 lis 2014, o 21:16

Wróciłem z krótkiego urlopiku po długim weekendzie i pierwsze co mnie zastało to paczka. Natychmiast odebrałem, z lekką obawą otworzyłem i...

Idealnie! Wykonanie dokładnie takie jak chciałem, styrodur się nadaje. Wkład wszedł do walizki z lekkim oporem tak jak miało być (wewnętrzne pianki walizki musiały się trochę ścisnąć). Wkład tkwi w środku pewnie.

Sam wkład wygląda tak:
Obrazek

A tak po włożeniu do walizki z pakietem w środku.
Obrazek

Na zdjęciach widać miejsca pod płytki oraz wycięcia pod nóżki balanserów i "rynienki" pod przewody prądowe.

Teraz brakuje tylko płytek. Mam już prawie skończoną płytkę pod balansery.

@wojtekr ja sprawdzałem jednostronną, bez nadruku i bez solder maski. Wyszło mi drożej z tego Twojego linka przy wymiarach 385mm x 25mm ale jeszcze się upewnie. Na razie muszę się jeszcze trochę poboksować z KiCADem.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 14:14

Projekt skończony :)

Płytki PCB zamówiłem ostatecznie tam gdzie pisał wojtekr - cena wychodziła podobna, a skoro miejsce było już sprawdzone, skorzystałem. Muszę jednak przyznać, że wymiar płytek nie był jak dla mnie wystarczająco dokładnie przycięty. Szerokość niektórych była o 2mm większa niż zakładał projekt. Koniec końców dobrze, że większa niż mniejsza - papier ścierny, parę minut i już było OK.

Komplet płytek do walizki wyszedł tak (widok na spód):
Obrazek

W KiCAD nie było footprinta pod XT60 więc spędziłem z 2 godziny z suwmiarką, żeby go dodać. Na samym końcu jak już wysłałem pliki z PCB do wykonania, na skutek nieuważnych porządków na dysku... footprint straciłem. :wall: Zamówiłem 2 komplety takich płytek na wszelki wypadek gdybym podczas lutowania coś schrzanił (nie mam wprawy). Okazało się końcowo, że wszystko poszło w miarę gładko więc cały jeden komplet mi został. Gdyby ktoś miał ochotę sobie taką walizkę zrobić, mogę go odsprzedać po kosztach (info na pw).

O jednej rzeczy nie wiedziałem - standardowy 7 pinowy footprint na rastrze 2.54, a więc taki jaki zastosowałem do gniazd balanserów, ma zbyt małe średnice otworów pod piny JST-XH7. Musiałem dremelem powiększyć minimalnie każdy otwór, żeby weszły gniazda.

Gniazda balanserów po wlutowaniu:
Obrazek

Płytka pod gniazda balanserów zamówiona została z soldermaską (miała być potem klejona tam gdzie są ścieżki. Wolałem klej kłaść na soldermaskę niż bezpośrednio na ścieżki - tak na wszelki wypadek gdyby klej coś tam przewodził):
Obrazek

Płytka pod XT60 zawiera ścieżki tylko po to, żeby przylutować do nich XT60 odpowiednią ilością cyny - tak aby gniazda były pewnie zamocowane względem płytki i wytrzymały wypinanie, nie zawsze "eleganckie". Wiadomo jak jest z tymi prądowymi łączami - czasem nie chcą skubane wyłazić. Płytka z XT60 ostatecznie wyszła tak:
Obrazek

Same ścieżki popaliłyby się od przewidywanego prądu jaki ma tam płynąć - maksymalnie 20A, dlatego rolę zasadniczych przewodników przejęły miedziane druty. Walnąłem druty o średnicy 3mm ale to jest przesada. Spokojnie wystarczyłaby średnica 2mm (według tabel może pędzić około 50A) ale akurat takie druty miałem pod ręką. Tak to wyszło od spodu:
Obrazek

Komplet płytek już był. Wczoraj przyszedł czas na zasadnicze testy (czekałem na osprzęt do ładowania i pakiety). Ostatecznie zdecydowałem się na Gensy 1250 6S 45C kupione u producenta. Walizka z podpiętymi pakietami prezentuje się tak:
Obrazek

Co do osprzętu, to ostatecznie po pewnych perypetiach stanęło na zasilaczu SkyRC eFuel 1200W:
http://www.skyrc.com/index.php?route=pr ... uct_id=180

I do niego znajomy Raytronic C60. eFuel wybrałem głównie ze względu na dużą elastyczność na wyjściu. Można na nim regulować napięcie w zakresie 15-30V (a więc nadaje się zarówno do Raytronica C60 i PowerLaba 6/8. Pierwszy musi mieć 24V, a drugi 30V dla uzyskania pełnej mocy). 200W zapasu wydaje się OK.

Musiałem jeszcze dorobić kable zasilające do obu kanałów w walizce. W rcmaniak nabyłem po metrze przewodów AWG10 (teraz myślę, że to była lekka przesada - sam Raytronic C60 zasilające ma AWG12 i podczas pracy na 40A tylko lekko się grzeją). No ale przynajmniej są rozwojowe i będzie można po nich puścić spokojnie 50A. Do tego doszły przewody do balanserów - koronkowa robota. Wszystko podłączyłem i z napięciem czekałem czy to wszystko nie wybuchnie hmm

No i nie wybuchło :) 12 pakietów ze stanu store (3.80 na celach) naładowało się w ciągu 20 minut. Pełne ładowanie zajmie pewnie 25 minut. Przy 1000W dla 12 pakietów wychodzi ładowanie nieco ponad 2.5C :juppi:

Walizka w akcji:
Obrazek

Co mnie zaskoczyło moc pobierana przez C60 to przy 25V "tylko" 1060W (stosunkowo duża sprawność układu):
Obrazek

Elektrownia ogarnięta. Teraz wreszcie czas na streczowanie Protosa no i zabranie się za złożenie T-Rexa 450L Dominator, którego nabyłem jakiś czas temu od kolegi z Pałacowej. Relacja z budowy wkrótce...
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 21 gru 2014, o 14:28

10AWG to nie przesada.
Nie chodzi o grzanie się przewodów lecz o soadek napięcia przy długim przewodzie.
Dokładność odxzytu jest ma poziome 10mV a przy prądzie 20A i długim a cienkim przewodzie na Raytroniku może być o 100mV wyższe napięcie niż na pakietach i bedzie on szybciej pezechodził w tryb ograniczania prądu czyli dłużej ładował.

Jak mierzyłem sprawność C60 to wypadała trochę gorzej o ike pamiętam, raczej wynik podawany przez efuela jest nieprecyzyjny
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 14:41

Co do sprawności to faktycznie wypada nieco gorzej bo nie miałem na C60 pełnych 1000W:

Obrazek

Wychodzi z obu kanałów akurat z tego zdjęcia 470W + 459W = 929W co przy 1060W z zasilacza daje sprawność 87,6%. To i tak nie tak źle.

Jeśli chodzi o ten spadek napięcia na przewodach to chyba przy 50cm jakie dałem z C60 do walizki, nie ma to takiego znaczenia. Szczególnie, że sam C60 zasilany jest AWG12 i są one dłuższe. Nie znam się na tym ale nie rozumiem w takim razie dlaczego Pelikan nie dał AWG10. Spadek napięcia związany jest z oporem na przewodzie, a więc jego wzrostem temperatury ale przy tym jak AWG12 grzeją się (są tylko lekko ciepłe) przy 40A to chyba jest to nieznaczne.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 21 gru 2014, o 14:48

Teraz się zgadza.

Napiecie na wejściu nie musi być mierzone tak precyzyjnie.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 21 gru 2014, o 15:49

Bardzo fajny projekt. Zazdroszczę determinacji w realizacji.
Te druty miedziane pod płytką z XT 60 nie są izolowane?
Bezpieczniki na płytce balancera by się przydały.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 17:30

Druty nie są izolowane. Myślałem o izolacji ale ostatecznie po zlutowaniu wszystkiego w całość doszedłem do wniosku, że nie jest potrzebna bo drut jest bardzo sztywny. Jest przylutowany do XT60 co niecałe 10cm i przy jego sztywności nawet jak chce się na siłę palcami druty do siebie zbliżyć, potrzeba naprawdę dużej siły. Całość jest w styrodurze i nie ma kontaktu z niczym z zewnątrz więc nie mają się tam jak dostać jakiekolwiek zanieczyszczenia.

Co do bezpieczników do balanserów to nie do końca wiedziałem jakie i gdzie dokładnie je montować. Płytka musiałaby uwzględniać miejsca na bezpieczniki więc teraz to już odpada ale przy okazji montowania elekrowni pod większy model, zdecyduje się pewnie na bezpieczniki nie tylko na balanserach ale również (a może przede wszystkim) na przewodach prądowych - podobnie jak wygląda to przy przewodach do ładowarki PowerLab - tam wlutowane są bezpieczniki 40A. Elektrownia pod większy model to już jednak zupełnie inna para kaloszy i większa inwestycja. Chciałbym ją w przyszłości zrobić nieco inaczej - tzn. na stałe w samochodzie. A do tego to jeszcze daleka droga - po pierwsze brak odpowiedniego samochodu :rotfl2: (na razie temat dopiero wstępnie rozpoznaję). Po drugie do tego samochodu chciałbym dodatkowy generator około 2-3kW (jak to było wcześniej pisane w tym wątku). Wtedy pakiety nigdy by samochodu nie opuszczały i byłyby ładowane podczas dojazdu na pole. Nie chce mi się tego po prostu dźwigać i ogólnie bawić się w tragarza. Leniwy jestem ;)

Na razie muszę osiągnąć odpowiedni poziom pilotażu na modelach jakie mam bo moje statystyki kretów są wciąż wysokie. Potem (może w okolicach połowy przyszłego roku), jeśli rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, pomyślę o większym modelu (na razie wiem tylko, że na pewno będzie to Goblin bo... jest ładny :D).
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 21 gru 2014, o 17:38

Na linii balancera bezpieczniki bardziej by się przydały, ba na tych wtyczkach łatwiej o zwarcie.
Ale na prądowych też oczywiście nie zaszkodzą. Przy tej ilości miejsca, to nawet bezpieczniki samochodowe by mogły być.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 17:48

Jak dokładnie byś umieścił te bezpieczniki w układzie i o jakim prądzie niszczącym? Biorąc pod uwagę, że zwarcie mogłoby nastąpić między dwoma celami na jednym z 6 gniazd, potrzebne byłoby 6 bezpieczników na jeden pakiet co daje 36 bezpieczników na cały kanał (podobnie jak PowerLab realizuje to przy swoich bezpiecznych płytkach - na każdy pakiet ma 6 bezpieczników). 36 bezpieczników na kanał to 72 bezpieczniki na walizkę - to już trochę jest i musiałyby być bezpośrednio na PCB, żeby to jakoś w miarę sensownie rozmieścić.

Mimo to sądze, że pomysł z bezpiecznikami jest dobry i sądzę, że następny projekt już je uwzględni. W tej wersji już sobie daruję. Zresztą też nie bardzo widzę możliwość zwarcia na samym wtyku balansera (ponieważ nie ma przewodów między balanserami, a ścieżki są na PCB to tam zwarcie w zasadzie odpada)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 21 gru 2014, o 17:54

Zwarcie - przy jednoczesnym ładowaniu wielu pakietów to tylko kwestia czasu.
Oczywiście u Ciebie ryzyko mniejsze, bo będziesz miał tylko pakiety 6S (a nie np 3S i 6S).
Dla jasności, jestem fanem ładowania równoległego. Projekt super.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 18:03

Takie możnaby wlutować SMD na ścieżkach między pakietami:
http://allegro.pl/bezpiecznik-smd-1a-12 ... 52932.html

Eh... no w sumie nie pomyślałem, trudno :hammer:
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 21 gru 2014, o 18:14

Pakiety w samochodzie?
W lecie podgrzewane miałyby krótki żywot, nie mówiąc o ryzyku samozapłonu.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 18:17

No ale samochód w garażu podziemnym. Co do samozapłonu to już wolę jak mi się samochód zjara niż chata :P
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 21 gru 2014, o 19:50

pawczu pisze:Spadek napięcia związany jest z oporem na przewodzie, a więc jego wzrostem temperatury ale przy tym jak AWG12 grzeją się (są tylko lekko ciepłe) przy 40A to chyba jest to nieznaczne.
spadek napięcia Jest związany z rezystancją przewodu ale nie jego temperaturą. Ta jest skutkiem rezystancji (straty mocy). Temperatura przewodu ma bardzo mały wpływ na jego rezystancję w tym przypadku pomijalny. Główny problem to a) spadek napięcia powodujący dłuższe ładowanie b) grzanie przewodu (w skrajnym przypadku prowadzące do pozaru).
Pomysl z drutem bardzo dobry.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 21 gru 2014, o 21:43

bezpiecznik powinien być pomiędzy +- XT60 i +-balansera- pomyłka może polegać na odwróceniu balansera przy podłączonym XT60- wtedy masz dwa bezpieczniki na pakiet
Helikoptery
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 21 gru 2014, o 23:33

Gniazda balanserów pasują tylko w jedną stronę. Próbowałem włożyć odwrotnie - nie da się, nawet na siłę.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 21 gru 2014, o 23:35

nie wiem jak te Twoje ale 3s bez problemu, nawet nie trzeba wkładać wystarczy niefortunnie przytknąć. Wydaję mi się, ze z 6s jest tylko łatwiej je zetknąć odwrotnie. Była kiedyś dyskusja na ten temat i zakończyła się konkluzją, że tylko bezpiecznik rozwiązuje ten problem
Helikoptery
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 21 gru 2014, o 23:55

no to płytki muszą być zrobione od nowa..
jeden komplet dla mnie :-)
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 22 gru 2014, o 00:09

Z ciekawości sprawdziłem z miernikiem czy da się chociaż dotknąć. Jak się okazuje na szczęście nie tylko sama obudowa gniazda pasuje w jedną stronę ale też piny nie są symetrycznie w środku przez co przy próbie włożenia odwrotnie dotknąć się nie da bo piny opierają się na plastiku. No ale czas pokaże czy faktycznie się nie da... ;)

Obrazek
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 22 gru 2014, o 00:25

Teoretycznie się niby nie da. Praktycznie już dwa razy się mi "udało". Kwestia determinacji przy wpinaniu i pośpiechu :D

Wróć do „Ładowarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości