Ładowarka Imax B6

Wszystko o barach mlecznych dla naszych pakietów...
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 29 lis 2013, o 15:19

bejo pisze:A jeżeli przed ładowaniem aku miały różne napięcia . Czy może dojść do tego że jedne będa nie doładowane ? Powiedzmy ładujemy 5 aku, czyli 5 x 4,2 V= 21,0V. Czyli ładowarka ma odczytać te 5 aku jako 5 S ? Po osiągnięciu tych 21,0V ma zakończyć ładowanie ? Czy może dojść do przeładowania aku? Przykładowo 4 aku przed ładowaniem miały po 3,3V , a jedno 3,8 V. Co stanie się z tym aku ?


Nie mieszaj pojęć, proponuję zapoznanie się z tym tematem: viewtopic.php?f=45&t=2438

My piszemy teraz o ładowaniu równoległym, a ty odpowiadasz o szeregowym. My piszemy że ładowarka widzi pakiet 1S, a ty odpowiadasz że odczyta 5S :P
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 29 lis 2013, o 15:35

Dobrze. Mamy podłączonych 5 pakietów równolegle. Czy nie będzie tak jak wcześniej mówiłem ? Że ładowarka zakończy ładowanie w momencie gdy jeden z pakietów osiągnie 4,2V ( zgodnie z tym 1S -końcowe napięcie ładowania 4,2V) . Nawet gdyby pozostałe miały po np. 3,6-3,8V ? Zakładając że były w różnym stopniu rozładowane.
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 29 lis 2013, o 15:51

No niestety ale od strony elektrycznej to cieniutko, cieniutko..... jak połączysz wszystkie pakiety równolegle to wszystkie będą miały to samo napięcie. Przed połączeniem muszą mieć zbliżone napięcie, nie może być takich różnic. Podczas ładowania wszystkie pakiety będą ładowane do tego samego napięcia, same między sobą będą dzielić się prądem odpowiednio do stanu swojego naładowania i kondycji. Także ładowarka zakończy na 4,2 i wszystkie pakiety będą miały takie napięcie.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 29 lis 2013, o 16:18

Zakładałem że te napięcia nie są zbliżone. Różnica jakieś do 0,5V. Nigdy nie ładowałem swoją ładowarką kilku pakietów 1S na raz. A przymierzam się do kupna Waspa 100 Nano CP.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 lis 2013, o 16:20

Shacker przed chwilą napisał, że dobrze jest ładować pakiety ze zbliżonym napięciem. Więc wystarczy stosować prostą zasadę:
- latasz pakietami do końca i ładujesz je razem, bo ich napięcie będzie zbliżone
- pakiety, których napięcie może odbiegać od pozostałych ładujesz osobno lub stosujesz ładowanie szeregowe z balancerem.

I tyle.
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 29 lis 2013, o 16:46

1. dobrze jest latać na czas tak by napięcie było podobne. nie ma wtedy problemu szybkiego ładowania się "baterii od baterii"
2. jeśli pada kilka sztuk np 3 na 6 a ładujesz dużym prądem to zabijesz pozostałe dobre aku
3 jeśli ładujesz przez balanser, który jest bardzo słabiutki a lipolki maja rozjechane napięcia to czas ładowania takich 6baterii moze trwać nawet 1,5 -2h
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 29 lis 2013, o 17:05

bejo pisze:Odnośnie balansera. Ładowarka nie kończy ładowania w przypadku ładowania programem LiPo BALANSE dopóty ( aku 3S) na każdym z trzech ogniw nie będzie napięcie idealnie 4,2V.

Nie. Słowo BALANSOWANIE oznacza WYRÓWNYWANIE. Ładowarka monitoruje napięcia i uruchamia balancer dotąd, aż napięcia przestają "pływać". A to oznacza, że czasem napięcie może być ciut niższe.

BTW. Na temat konfiguracji LiPo dużo wyjaśnia interaktywna strona http://scriptasylum.com/rc_speed/lipo.html. Można tam sobie ustawiać różne pakiety i oglądać, jak to jest połączone i jak działa. Polecam jako obowiązkową lekturę :thumb:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 29 lis 2013, o 19:34

O.K. dzięki !
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 30 lis 2013, o 10:37

Sorry za post pod postem. Miałem już do tego tematu nie wracać. Poruszaliśmy temat ładowania kilku aku 1S na raz podłączonych do ładowarki równolegle.

Zauważyłem że w zestawie Wasp 100 Nano CPx jest "kabelek" do ładowania trzech sztuk aku.
Z jednej strony posiada trzy osobne gniazda do podłączenia trzech aku , a z drugiej wtyk czteropinowy.

Jak takim "cudem" ładuje się aku? Rozumiem , trzy gniazda z jednej strony a z drugiej wtyk do podłączenia przewodu ładowania ładowarki dwupinowy. Gdzie z tych trzech gniazd trzy przewody są podłączone razem do pina + i trzy do drugiego pina -.

A tu tak wygląda jakby to był przewód do ładowania poprzez gniazdo balansera. Ale jak ? Jeżeli do wyjścia ładowarki nie jest podłączony aku tylko do samego balansera wyświetla się napis CONNECTION BREAK.

Po prostu ładowarka działa tylko wtedy gdy ma podłączony do wyjścia aku. Zresztą to chyba jest logiczne? Są jeszcze jakieś inne ładowarki którymi jest możliwość ładowania poprzez gniazdo balansera ? Skoro taki kabelek dają w zestawie z helikiem.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 30 lis 2013, o 10:40

Najprawdopodobniej ładujesz całość jako 3s- kiepskie rozwiązanie gdyż wtedy ładujesz jak pakiet wiecznie rozbalansowany
Helikoptery
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 30 lis 2013, o 10:41

bejo pisze:Sorry za post pod postem. Miałem już do tego tematu nie wracać. Poruszaliśmy temat ładowania kilku aku 1S na raz podłączonych do ładowarki równolegle.

Zauważyłem że w zestawie Wasp 100 Nano CPx jest "kabelek" do ładowania trzech sztuk aku.
Z jednej strony posiada trzy osobne gniazda do podłączenia trzech aku , a z drugiej wtyk czteropinowy.

Jak takim "cudem" ładuje się aku? Rozumiem , trzy gniazda z jednej strony a z drugiej wtyk do podłączenia przewodu ładowania ładowarki dwupinowy. Gdzie z tych trzech gniazd trzy przewody są podłączone razem do pina + i trzy do drugigo pina -.

A tu tak wygląda jakby to był przewód do ładowania poprzez gniazdo balansera. Ale jak ? Jeżeli do wyjścia ładowarki nie jest podłączony aku tylko do samego balansera wyświetla się napis CONNECTION BREAK.

Po prostu ładowarka działa tylko wtedy gdy ma podłączony do wyjścia aku. Zresztą to chyba jest logiczne? Są jeszcze jakieś inne ładowarki którymi jest możliwość ładowania poprzez gniazdo balansera ? Skoro taki kabelek dają w zestawie z helikiem.


Nie cudem - tylko pewnie są połączone szeregowo ;P Ja tu cudu nie widzę. Można dorobić odpowiedni kabelek (wyprowadzić skrajne piny osobno) i podłączyć do imaxa normalnie+balanser.

Czy są ładowarki ładujące przez balanser? Oczywiście - dokładnie takie, jakie wyklinałeś w temacie na epheli, że ma tylko diodkę i w ogóle to shit i wszystkich pozabija. A tu proszę - dokładnie taka :) Oczywiście musi być dopasowana, bo tam nie ma regulacji prądu.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 30 lis 2013, o 10:51

Czyli chcąc wykorzystać ten kabelek do IMAXA muszę dorobić sobie kabelek do podłączenia dodatkowo tych trzech aku do wyjścia ładowarki ? Trzeba by temu kabelkowi przyjrzeć się z bliska jak te trzy gniazda są podłączone do pinów. Są cztery piny i sześć przewodów.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2013, o 10:59 przez bejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 30 lis 2013, o 10:55

bejo pisze:Czyli chcąc wykorzystać ten kabelek do IMAXA muszę dorobić sobie kabelek do podłączenia dodatkowo tych trzech aku do wyjścia ładowarki ?

przede wszystkim jak o czymś piszesz to wklejaj linka,foto do tego przedmiotu
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 30 lis 2013, o 11:52

Połączenia tego kabelka:
pin 1 wtyku z + pierwszego gniazda
pin 2 wtyku z - pierwszego i + drugiego gniazda
pin 3 wtyku z - drugiego i + trzeciego gniazda
pin 4 wtyku z - trzeciego gniazda

Czyli zasada podobnie jak w aku 3S . Tam cztery przewody wychodzą do balansera. Ponieważ aku są połączone ze sobą szeregowo . Czego nie widać na zewnątrz obudowy. Tutaj tą samą rolę pełnią te dwa dodatkowe kabelki na 2 i 3 pinie.

Tylko zastanawiam się po co takie kombinacje ? Może po prostu upitolić ten wtyk 4-pin. W jego miejsce wstawić wtyk od aku 2-pin. Przewody - trzech gniazd aku podpiąć do pina - wtyku , a + razem do + wtyku. Ta jak już było wspomniane . Po co dodatkowo balanser ?
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 30 lis 2013, o 11:57

Masz dwie opcje:
1. Ładowanie szeregowe- napięcie się sumuje i ładujesz jako 3s prądem 1C- różnice w rozładowaniu pakietów są traktowane jak rozbalansowany pakiet 3s.
2. Ładowanie równoległe- sumuje się pojemność - obcinasz jak piszesz i ładujesz jako 1s ale prądem 1C*ilość pakietów - Przy dużych różnicach w rozładowaniu pakiet najbardziej rozładowany ładuje się od pozostałych z prądem jaki pozostały mu mogą dać. Czasami to może być za dużo. Ale ja to zawsze olewałem i ładuje tak nawet do 6 pakietów 2200 3s bez względu czy jeden jest pusty a reszta pełna.
Helikoptery
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 30 lis 2013, o 12:09

Najprościej byłoby gdzieś poszukać gotowe złącze do ładowania równoległego nawet 6 szt. aku 1S. Gdzieś coś takiego widziałem . hmm Ktoś to kupował do V922 i FBL 100. Moją ładowarką nie da się ładować aku tylko poprzez gniazdo balansera.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2013, o 12:11 przez bejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 30 lis 2013, o 12:10

Najprościej byłoby gdzieś

Najprościej jest wybrać opcję 2.
Helikoptery
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 30 lis 2013, o 12:22

Zobaczymy co dadzą w zestawie? Myśle o zakupie Waspa 100 Nano CPx ( w zestawie BnF na pewno jest to złącze ). Ale każdy odradza mi CPx-a na początek . Radzą mi zakup wersji CP . Ewentualnie potem przeróbkę CP na CPx . W zestawie CP BnF nie widać nigdzie tego złącza. Więc być może problem sam się rozwiąże bo będę musiał dokupić osobno takie złącze. :grin2: A wtedy to kupi się właściwe , nawet na 6 aku. :thumb:
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 30 lis 2013, o 14:00

Myśle o zakupie Waspa 100 Nano CPx ( w zestawie BnF na pewno jest to złącze ). Ale każdy odradza mi CPx-a na początek . Radzą mi zakup wersji CP . Ewentualnie potem przeróbkę CP na CPx

Wiktor pisze:moim zdaniem lepiej od razu zainwestować w wersję Bl.


a co do ładowania to zaopatrz się w 2 takie przewody jak w zestawie oraz http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=10993
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8007
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 30 lis 2013, o 14:22

To rozwiązanie jest do dupy
Helikoptery

Wróć do „Ładowarki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości