Protos 380 - dziwne dźwięki

Znajdziesz tu również Protosy MSH...
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 21 sie 2021, o 10:47

Cześć,

Jakiś czas temu rozbiłem mojego Protosa ucząc się latania na plecach (więc kontakt z ziemią od strony głowicy nie łopat). Straty to łopaty i belka ogonowa. Model naprawiłem i zacząłem latać. Później miałem wrażenie, że dźwięk wirnika nie jest dobry i zauważyłem luzy na głowicy wirnika głównego, więc wymieniłem wał główny (miał wyrobione otwory na śruby). Było lepiej (może nawet ok).
Ale po kilkunastu lotach znowu mam wrażenie, że coś jest nie tak. Czasami słyszę dzwięk podobny do tego co wydaje koło rowerowe jak do szprych przyłoży się np karton. Taki jakby stukot. Mam wrażenie, że to na ogonie, ale trochę nie pokrywa się obrotami wirnika (jest w różnych miejscach obrotu tego wirnika). Co gorsze jak rozbiorę ogon by to sprawdzić, to chyba wszystko jest ok i po złożeniu przechodzi :-(. Ale po paru lotach wraca.

Nie mniej mam wrażenie, że nawet jak tego dźwięku nie ma, to nie jest to całkiem ok. Tu mam nagranie:
https://www.youtube.com/watch?v=Vn7c0ZF0KPM

Czy mi się wydaje, czy ten dźwięk nie jest dobry i coś jest nie tak. Co to może być?

No i na koniec pytanie. Jak radzicie sobie z takimi sytuacjami? Wymieniać części po kolei aż będzie dobrze?

A może przesadzam?
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 21 sie 2021, o 11:47

Jezu! na poczatek, nigdy nie uruchamiaj helika jak masz lopaty tylko na jednym wirniku! Sprawdz lozyska walu glownego i tarczy, brzmi jakby cos cyklicznie ocieralo o inna czesc. Zobacz czy paski i kola zębate maja wszystkie zęby. Ja mam fajny sposob na sprawdzanie lozysk - olowek lub patyk drewniany o wiekszej srednicy niz srednica wew lozyska, przykladasz do wew biezni lozyska i obracasz w jedna i druga strone, jak czujesz pod palcami chrobotanie to lozysko do kosza, jak nie czujesz to szukasz patyka o takiej samej srednicy jak srednica wew lozyska, wciskasz, odchylasz delikatnie patyk od osi i krecisz jak wczesniej, jak chrobocze to kosz.

BTW kleju tam gdzie trzeba uzywasz? Bo skoro po dlubaniu przy heliku przez chwile jest ok to moze cos Ci sie regularnie rozkreca.
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2912
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 21 sie 2021, o 11:57

Takie odgłosy mogą wydawać łożyska prowadzenia paska ogonowego. Podczas składania rolek nie można na siłę wkładać ośki, bo szybko to się mści i padają łożyska.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 21 sie 2021, o 13:45

Dzięki za podpowiedzi.
Wyciągnąłem już wszystkie łożyska i właściwie żadne nie jest w jakiś oczywisty sposób zepsute. Nie chrobocze podczas kręcenia. Paski są też ok.
Chyba po prostu je wszystkie wymienię i zobaczę czy to pomoże. No bo jednak któreś z nich musi być padnięte.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 21 sie 2021, o 13:49

Odłączyłbym oba paski i zobaczył czy wirnik główny generuje te dźwięki.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 21 sie 2021, o 21:13

Dzięki.
Już prawie wszystko rozebrałem. Niestety nie jestem w stanie powtórzyć problemu kręcąc wirnik reką. Natomiast przy jednym pasku mam wrażenie, że jest źle na silniku. Wygląda na to, że problem jest z którymś łożyskiem wału głównego, lub z oneway.
Chyba będę musiał po prostu to wszystko wymienić.
Tylko, że jak tak będę po kolei wszystko wymieniał, to okaże się, że taniej mi wyjdzie kupić nowy "stary" kit :-)
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2058
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 21 sie 2021, o 21:55

No to jak znalazl ja mam na sprzedaż kita V2 :grin2:
,a tak poważnie wymień łożyska w głowicy i dumpery
Edit: i sprawdź okucia czy nie oberwały przy krecie
Ostatnio zmieniony 21 sie 2021, o 21:56 przez kubacki, łącznie zmieniany 1 raz.
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 21 sie 2021, o 21:56

Tym bardziej, że teraz jest w świetnej cenie ;)

One way nie pracuje przy kręceniu wirnikiem. Zaciska się i trzyma.

EDIT: koło główne nie obciera gdzieś? na filmie widać, że jest jakieś bicie koła.
EDIT 2: jak paski odłączyłeś, to uruchomiłeś silnik? On nie hałasuje?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 21 sie 2021, o 22:21

Tak, kusi. A dodatkowo tak sobie myślę, że skoro mam kupić nowy kit, to może jednak wersję v2? A może Evo i przełożyć graty. :-)
Z drugiej strony zależy mi na tym by nauczyć się je naprawiać i znajdować przyczynę.

* Dzięki za one way. Rozumiem, że tego przynajmniej nie musze wymieniać
* Koło główne nie ociera o nic i nie ma luzów
* Okucia są ok. Zresztą sprawdzałem bez huba
* Silnik: Dzięki za pomysł. Sprawdziłem sam silnik, Poniżej link do kolejnego filmiku. Mam wrażenie, że coś jest nie tak. Przynajmniej w środkowym zakresie obrotów. Chyba, że to normalne?

https://www.youtube.com/watch?v=gGwgD38c1cA
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
Stoliktomek
Domownik forum...
Posty: 257
Rejestracja: 20-10-2019
Lokalizacja: Imielin
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: Stoliktomek » 21 sie 2021, o 23:53

Głowy nie daję, ale jak na moje to coś jest nie tak z silnikiem, trochę choćby tracił fazę. Sprawdź dobrze Goldy łączące silnik i regulator, a najlepiej przelutuj na nowo.
Korzystasz z gova w reglu czy z systemu?
Vcontrol EVO
// M2 V2 // Goblin Raw 700 // Goblin Raw 580 // Goblin Raw 420 // Protos 700 Evoluzione // Goblin Fireball //
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 22 sie 2021, o 06:53

Dzięki. Goldy są ok a regulator nie oberwał. Silnik tak zachowuje się tylko w pewnym zakresie obrotów i później przestaje. Jest to w 100% powtarzalne, więc wątpię by to były styki.
To co mnie zastanawia, to fakt, że na pełnych obrotach wygląda, że jest ok, więc może nie warto się tym przejmować?

A gova mam z Braina. I zawsze tak było, a wcześniej wszystko chodziło ok.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 22 sie 2021, o 08:15

kris pisze:Dzięki.
Już prawie wszystko rozebrałem. Niestety nie jestem w stanie powtórzyć problemu kręcąc wirnik reką. Natomiast przy jednym pasku mam wrażenie, że jest źle na silniku. Wygląda na to, że problem jest z którymś łożyskiem wału głównego, lub z oneway.
Chyba będę musiał po prostu to wszystko wymienić.
Tylko, że jak tak będę po kolei wszystko wymieniał, to okaże się, że taniej mi wyjdzie kupić nowy "stary" kit :-)


Trochę słabo rozumiem.
Czy przy założonym pasku przednim i zdjętym pasku ogonowym dźwięk jest taki sam?
To o tyle istotne, że taka zabawa pozwoli Ci wyeliminować np. ogon.
Zębatka ogonowa potrafi się zużyć na wałku i hałasować jakby łożyska padły.

Co do silnika - to, że gubi synchron w jednym zakresie obrotów bez obciążenia, nie znaczy, że będzie tak samo pod obciążeniem. Masz jeszcze zapasowy silnik? Może warto go podmienić?
Choć ten dźwięk nie wygląda jakby był od silnika.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 22 sie 2021, o 10:08

Ok, rzeczywiście trochę się różne wątki pojawiły. Więc może napiszę co wiem:

* Po odczepieniu paska ogonowego (czyli zostaje pasek na wał główny), nie ma tego brzęczenia. Więc sugeruje to, ze problem jest gdzies z ogonem. Możliwe,ze to zębatka ogonowa, bo nawet wydaje mi się, ze z tego miejsca dochodzi ten dźwięk. Ale nie jestem tego pewien. Ręcznie kręcąc wirnikiem nic nie słychać. Zębatka ogonowa nie ma luzów, tak przy okazji.
* nie mniej bez ogona dźwięk też nie jest czysty. Więc mam wrażenie, że coś jeszcze jest nie tak. Więc nawet jak problem jest z ogonem, to i tak coś muszę poprawić na wale głównym (chyba)
* Idąc dalej za radą postanowiłem sprawdzić silnik. Chciałem mieć jakiś punkt startowy, by wiedzieć, że przynajmniej to jest ok. Nie potrafię ocenić czy silnik zachowuje się poprawnie (nawet nie wiedziałem, ze to co się dzieje, to gubienie synchronizacji, myślałem, że to problem mechaniczny). Ale zgadzam się, że ten problem początkowy nie jest efektem tego co robi silnik, bo silnik na 100% chodzi ok, a w modelu na 100% mocy coś brzęczy.

Chwilowo nie mam innego silnika. Dlatego zastanawiam się czy muszę ten co jest wymienić, czy może mogę go na razie zostawić i założyć, że on jest ok i szukać problemów gdzie indziej.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 22 sie 2021, o 10:16

Przepraszam za post pod postem, ale dodam jeszcze. że wygląda na to, że rolki od paska też są ok.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2912
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 22 sie 2021, o 10:27

Sprawdź jeszcze łożysko tarczy, może ono hałasuje.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 22 sie 2021, o 11:02

Jeżeli pochodzi z ogona, to na 90% rolka zębata do wymiany.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
XLPower i Protos rc-heli.pl

Wróć do „XLPower”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości