WLtoys - V913

Wszystkie maluszki do polatania w domu i w hangarze. Chociaż wiele z nich potrafi też poszaleć na dworze...
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 20 gru 2015, o 17:28

Może do gigantów nie należy ale dalej dziwię się że te 55cm od ogona do czubka nosa jest w mikrusach... Według długości śmigła 50cm to należy do klasy 300. Ja naprawdę rozumiem że inaczej lata 6 kanałówka, że jest to inny rodzaj latania itp... ale chcę coś zrobić z tym przyjacielem którego posiadam. Będzie z niego FBL albo dobry kret ... jedno z dwóch.
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
lenu
Lider forum...
Posty: 2168
Rejestracja: 13-10-2014
Lokalizacja: Janki - niedługo Wolica :D
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 98 razy

Postautor: lenu » 20 gru 2015, o 17:42

Pozostaje ZYX i można latać... czy nie?

Tylko kto ci ustawi tego zyxa pod 4ch? To nie jest tak że wpinasz pakiet i latasz. Trzeba go chociaż wstępnie ustawić, wyregulować, oblatać. Chyba że gdzieś na jakimś forum znajdziesz jak to zrobić bo wątpię żeby tutaj ktokolwiek pomyślał o czymś takim a co dopiero to zrobić. Trzeba rozwiązać sterowanie ogonem bo w 913 ogon jest na silniku, a zyx standardowo steruje serwem. Dodatkowo i tak potrzebujesz już normalną apakę + odbiornik do tego więc od tego momentu równie dobrze możesz nabyć sobie HK450 i uczyć się latać na "normalnym" modelu, a 913 lataj dopóki nie złożysz 450 oczywiście + symek. Polska jednak to wolny kraj(póki co :P ) i nikt ci takiego projektu nie zabroni zrobić, tylko żeby nie było "a nie mówiliśmy" :ugeek:
Pozdrawiam, Artur
Goblin 500 / Gaui X3 / w planie 20letnim dużo dużo więcej / DX8
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 20 gru 2015, o 17:43

W tym przypadku to nie o centymetry się rozchodzi, lecz raczej o skalę zainteresowania modelem ;)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 20 gru 2015, o 18:24

No dobra. Tylko wytłumaczcie mi tą różnicę pomiędzy zmodowanym 912 z filmiku obok, gdzie widać że na ZYXie jest, FBL do tego i lata. To nie ja jestem tu specjalistą, ja dopiero zaczynam i nie znam się na tym. Widziałem efekt końcowy 4 kanałowego 912... więc poradźcie co z moim 913 robić aby osiągnąć podobny rezultat. 913 stał się członkiem rodziny więc jestem do tego modelu BARDZO przywiązany. Jak będzie latał jak ten 912 z filmiku parę postów wstecz to będę myślał o 6CH. Czuję że walę głową w mur, a bardzo chciałbym iść drogą jaką obrałem,BARDZO potrzebuję pomocy i porady co mogę z tym zrobić. Skoro inni zrobili to przecież się da ... czyż nie ?
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
lenu
Lider forum...
Posty: 2168
Rejestracja: 13-10-2014
Lokalizacja: Janki - niedługo Wolica :D
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 98 razy

Postautor: lenu » 20 gru 2015, o 18:57

No to zacząć trzeba od zakupu normalnej aparatury, odbiornika i zyxa.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1803090&page=573 Posty użytkownika Flyingboats do przeczytania bo to chyba jego mod. Wszystko się da zrobić, ogranicza nas tylko wyobraźnia, tylko niektórych rzeczy nie ma sensu robić :D To jak by chcieć z poloneza zrobić Ferrari. Karoserie możesz wystukać ale to i tak dalej będzie polonez :P
Pozdrawiam, Artur
Goblin 500 / Gaui X3 / w planie 20letnim dużo dużo więcej / DX8
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 20 gru 2015, o 19:02

Ale ze znaczkiem ferrari na masce:D i o to mi chodzi, przy najmniej na razie...
O ile mi wiadomo to TG9X z ZYXem S2 mam zaklepane ... jak dojdzie do skutku ... a dojdzie na pewno, to jaką drogę dalej obrać ?? Przecież normalnego mocowania śmigieł raczej nie mogę zastosować...
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 20 gru 2015, o 19:26

Najprościej będzie z tego modelu zakupić elektronikę i głowicę: http://www.banggood.com/FX071C-4CH-Sing ... AhBo8P8HAQ
I masz FBL.
moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 gru 2015, o 19:31

Absolutnie popieram, sam miałem ten wynalazek- nie lata, nie skręca ale rzeczywiście nauczyłem się zawisów i moglem to zrobić w garażu podziemnym. Przesiądź się jak najszybciej na coś normalnego czyli 450 lub okolice.
Helikoptery
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 20 gru 2015, o 19:33

moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 20 gru 2015, o 19:34

DZIĘKUJĘ >>> IDĘ STUDIOWAĆ
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 20 gru 2015, o 20:13

tom74 pisze:Najprościej będzie z tego modelu zakupić elektronikę i głowicę: http://www.banggood.com/FX071C-4CH-Sing ... AhBo8P8HAQ
I masz FBL.

Chyba nie bardzo, bo tam (FX071C) "siedzi" szczotka, a w V913 bezszczotka... chyba hmm
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 20 gru 2015, o 20:43

Nie wiem czemu się zdublowało ... wpis do usunięcia...
Ostatnio zmieniony 20 gru 2015, o 21:31 przez bahus, łącznie zmieniany 1 raz.
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 20 gru 2015, o 20:46

W 913 oryginalnie są 2 wersje. Ja posiadam szczoteczkę, ale oczywiście wyszła wersja bezszczotkowa WL'a... A czemu elektronikę ? Mam możliwość ZYX'a S2 i TG-9X więc co więcej mi trzeba żeby wznieść się w powietrze ? Nie ukrywam że później będę chciał na bezszczotkę zmienić... a związane jest to z czymś więcej w FBL? Zastanawia mnie 10cm mniej w tym FX071C, czy faktycznie głowica bezstresowo pasuje do 913 i można zamawiać ?
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
lenu
Lider forum...
Posty: 2168
Rejestracja: 13-10-2014
Lokalizacja: Janki - niedługo Wolica :D
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 98 razy

Postautor: lenu » 20 gru 2015, o 21:51

Te systemy FBL nie są przystosowane do tego typów modeli. Jeśli już jakiś 4ch jest FBL to ma on zintegrowany cały system w płytce głównej(mikrusy 6ch też mają to wszystko na jednej płytce) ZYX, Brain etc. przewidziane są do "dorosłych" modeli w których sterowanie ogonem odbywa się za pomocą serwa, a wszystko napędza jeden silnik. Żeby zainstalować zyxa w tym 4ch musisz zrobić jakieś sterowanie ogonem dodatkowo. Ten v912 którego filmiki podsyłałeś ma zmodyfikowany ESC na silnik ogonowy z wgranym softem BLheli który ktoś ustawił właśnie do tego celu. Masz u tego typka co podsyłałem na bloku opis co musiał zrobić.
Pozdrawiam, Artur
Goblin 500 / Gaui X3 / w planie 20letnim dużo dużo więcej / DX8
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 21 gru 2015, o 10:47

No to witam po nocnych przemyśleniach... tak koło 3.00 mi się mózg zaczął gotować i nie mogłem spać, więc nakreśliłem mniej więcej założenia projektu.W wersji szczotkowej 913-ka ma kilka wad i warto byłoby je usunąć...
Rozrysowałem to i wygląda mniej więcej tak:
Obrazek
1)Bardzo niefortunnie zamontowany główny silnik. Zasłania pojemną przestrzeń pod zębatką i uniemożliwia montaż jakiegoś większego ogniwa. Razem z modelem kupiłem akumulator 1800mAh, z uwagi że akumulator oryginalny 3 robi za przeciwwagę dla ogona 2 kiedy go zdemontowałem maszynka zwyczajnie przechyliła się na ogon. Moim zamiarem było podwieszenie 1800mAh pod brzuchem, więc jedyne co pozostało to zostawić dodatkowe 90 gramowy oryginalny akumulator jako przeciwwagę i latać wielkim cielakiem z dwoma aku na pokładzie ... Pomysł niezbyt trafiony, tym bardziej że producent przy wersji bezszczotkowej usunął ten problem i silnik umieścił nad zębatką, co pozwoliło w powstałą przestrzeń po aku1500 i silniku szczotkowym wsunąć długi aku 2200mAh, bez zmian stabilności maszyny.
2)Sam ogon będzie konsekwencją wagi przedniej części 913-ki.

A teraz krótki plan zawładnięcia światem .
Cele:
-Odsłonięcie przestrzeni pod zębatką główną w celu pomieszczenia większego aku ;
-Usunięcie flybara i zainstalowanie systemu Flybarless
-Stosowne wyważenie maszyny

Wygląda to tak:
Obrazek

1) Silnik przeniesiony nad zębatkę z odwróconą biegunowością w celu zachowania kierunku obrotu łopat;
2) W miejsce powstałe po silniku ląduje aku 2200mAh z możliwością demontażu i wymiany w locie bez zdejmowania owiewki ;
3) W zależności od efektu końcowego i wagi przodu maszyny zmiana rury ogona na lżejszą lub pozostawienie oryginalnej ;
4) Całkowite usunięcie flybara oraz montaż swapów w oryginalnym miejscu mocowania łącznika do uchwytu śmigieł. W zamierzeniu pomiędzy tarczą sterującą a swapami uchwytu śmigieł zostają oryginalne popychacze lub przyklejenie na stałe łączników i pozostawienie w niezmienionej formie uchwytu śmigieł (jak opisał to gość z 912 wcześniej)
5) Montaż na brzuchu ZYX'a S2.

Na koniec rodzi się pytanie. Nie miałem nigdy kontaktu z systemem FBL i mogę jedynie domyślać się zasady jego działania. Rozumiem że z elektroniki sterującej przykładowo w mojej 913 wychodzi sygnał do serwa 1 i 2, jak mniemam system FBL powinien znaleźć się pomiędzy tą elektroniką a serwami, czyli wyjścia z elektroniki wpinam w ZYX'a a jego sygnały wyprowadzam do serw, bo jeśli tak to działa i ZYX koryguje wychyły serw w celu wypoziomowania zawisu lub lotu to chyba mogę pominąć 3 serwo ogonowe, wpinając Zyxa pod oryginalną elektronikę w sposób jaki przedstawiłem a sterowanie ogonem zostawić w formie niezmienionej. W sumie ZYX zrekompensował by mi brak flybara... Czy o to chodzi ?
Na koniec chyba zmiana na serwa cyfrowe (te w 913 chyba są analogowe i nie pójdą z ZYXem)... tylko jakie?

Jak sądzicie czy jest to do zrobienia tą drogą jaką idę ?

Z innej beczki, znalazłem przyczynę tego dlaczego zaliczyłem kreta... wgniecenie na rurze ogona nie pozostawia złudzeń że oberwała właśnie odważnikiem flybara przy próbie skontrowania lotu na ogon. Zastanawia mnie czy sam flybar musi być aż tak długi i czy nie można odrobinę go skrócić tak aby nie obijał o ogon oraz o owiewkę przy dużych przechyłach np. w wersji aluminiowej o której wcześniej rozmawialiśmy a która to jest skręcana z elementów ...
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
zbig
Stały bywalec...
Posty: 231
Rejestracja: 02-01-2015
Lokalizacja: Montreal-Kanada
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: zbig » 21 gru 2015, o 17:35

[quote="bahus"]No to witam po nocnych przemyśleniach..
Jak sądzicie czy jest to do zrobienia tą drogą jaką idę ?

Niestety nie
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 21 gru 2015, o 18:08

A dlaczego ? Skoro ta 912 jest bez flybara i na ZYX'ie S2 a do tego z oględzin ma standardowy silnik na ogonie to co przeszkadza żeby tak wyexpować w podobny sposób moją 913 ?
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 21 gru 2015, o 18:25

bahus pisze:A dlaczego ? Skoro ta 912 jest bez flybara i na ZYX'ie S2 a do tego z oględzin ma standardowy silnik na ogonie to co przeszkadza żeby tak wyexpować w podobny sposób moją 913 ?

Twój pomysł zakłada podanie sygnału PWM czyli sterującego serwem jako wejścia dla FBL, tu właśnie masz błąd w założeniach. Do FBL musisz podać sygnał bezpośrednio z odbiornika w takim standardzie jaki obsługuje Twój system RC. Innymi słowy, FBL wpinasz pomiędzy odbiornik RC a serwa, między nimi nie może (nie powinno być) żadnego zakłócacza. Nie wiem co dokładnie oznacza Twój termin "elektronika", podejrzewam że jest to płytka która ma zintegrowany odbiornik RC, żyroskop ogona i ESC?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
bahus
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 17-12-2015
Lokalizacja: Będzin (Zagłębie)
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: bahus » 21 gru 2015, o 18:43

Artja pisze:
bahus pisze:A dlaczego ? Skoro ta 912 jest bez flybara i na ZYX'ie S2 a do tego z oględzin ma standardowy silnik na ogonie to co przeszkadza żeby tak wyexpować w podobny sposób moją 913 ?

Twój pomysł zakłada podanie sygnału PWM czyli sterującego serwem jako wejścia dla FBL, tu właśnie masz błąd w założeniach. Do FBL musisz podać sygnał bezpośrednio z odbiornika w takim standardzie jaki obsługuje Twój system RC. Innymi słowy, FBL wpinasz pomiędzy odbiornik RC a serwa, między nimi nie może (nie powinno być) żadnego zakłócacza. Nie wiem co dokładnie oznacza Twój termin "elektronika", podejrzewam że jest to płytka która ma zintegrowany odbiornik RC, żyroskop ogona i ESC?


Dokładnie chodzi mi o wypięcie serw z mojej płytki wielozadaniowej a w to miejsce wpięcie przewodów połączeniowych ZYXa dla AIL i RUD, następnie w kanał 1 wpiąć serwo 1 a w 2 serwo 2...
Rozumiem że może być problem z uwagi na analogowe serwa i analogowe sterowanie w 913 (tak podejrzewam) ZYX albo pójdzie z dymem albo zwyczajnie nie zadziała. Samo dokupienie serw cyfrowych to raczej nie powinien być problem...
Bardzo chciałbym zrozumieć jak działa system FBL i w oparciu o co... Do tej pory myślałem że sygnał sterowania serwami podawany jest do ZYXa a on odpowiednio go interpretuje i steruje po swojemu serwami tak aby zachować stabilność lotu lub zawisu. Dodatkowo męczy mnie sterowanie ogonem, po co to miałbym realizować przez FBL skoro chodzi mi o ustabilizowanie śmigła głównego, w przypadku kiedy występuje flybar nie ma on żadnego powiązania z ogonem....

Tylko jak TO może być rozwiązane w tym modelu. Zastanawia mnie też gdzie jest wpięty kanał 4 ZYXa skoro ogon raczej serwem sterowany nie jest....
Ostatnio zmieniony 21 gru 2015, o 18:52 przez bahus, łącznie zmieniany 1 raz.
DJI Mini 2 + Oculus GO
Awatar użytkownika
lenu
Lider forum...
Posty: 2168
Rejestracja: 13-10-2014
Lokalizacja: Janki - niedługo Wolica :D
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 98 razy

Postautor: lenu » 21 gru 2015, o 18:51

Czytałeś ten blog który ci podesłałem?
Tam masz to zrobione tak:
Satelitka(czyli odbiornik, równie dobrze może być pełny) wpięty jest do zyxa, zyx obsługuje serwa ail i ele(kanał pitch ch3 nie jest podłączony), sygnał rud wyprowadzony jest do ESC silnika ogonowego(ew. wstawione jest inne esc niż fabryczne) który został przerobiony i na którym jest inny soft niż fabrycznie po to żeby sygnałem sterowania serwa ogonowego, esc sterowało silnikiem ogona. Cała płytka która była fabrycznie została wywalona do śmieci.
Pozdrawiam, Artur
Goblin 500 / Gaui X3 / w planie 20letnim dużo dużo więcej / DX8

Wróć do „Mikro heliki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości